وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

Power View یا گزارش ساز

power view

با ترکیب پاورپیوت(PowerPivot) و پاور ویو (Power View) مایکروسافت اکسل 2013 در زمره ابزارهای هوش سازمانی مانند Tableau, QlikView قرار گرفت. با استفاده از این امکانات شما قادرید حجم عظیمی از اطلاعات را مرتب سازی، پردازش و بصری سازی کنید. با رفع محدودیت تعداد سطر و ستون ها در اکسل و افزودن پاورپیوت و پاور ویو، مایکروسافت می خواهد نرم افزار محبوب و همه گیر اکسل را تبدیل به  ابزار هوش سازمانی نیز بکند.

پاورپیوت چیست؟
برای اینکه برای شما دوست داران شیرپوینت و علاقه مندان گزارش ساز پرنیان مشخص کنیم که آیا مایکروسافت با ارایه پاور ویو یک آچار فرانسه همه کاره را ارایه داده است که قرار است دیگر ابزارهای گزارش ساز مانند Report Builder را نابود کند یا خیر لازم است ابتدا کمی عقب تر برویم و زیرساخت استفاده از پاور ویو که همان پاورپیوت در اکسل است را توضیح دهیم.

power view

پاورپیوت یک افزونه برای اکسل است که امکان جمع آوری، ذخیره سازی، مدل سازی و آنالیز داده های انبوه را فراهم می کند. پاور ویو امکان نمایش ویژوال از مدل های پاورپیوت و مدلهای جدولی (tabular) آنالیزینگ سرویس SQL Server را فراهم می آورد. عملکرد پاور ویو در اکسل 2013 بسیار شبیه عملکرد آن در شیرپوینت 2013 و 2010 است.

پاور ویو با گزارش ساز چه تفاوتی دارد؟
همانطور که در تصویر فوق مشخص شده است پاور ویو برای کار با پاورپیوت و مدلهای جدولی (tabular) آنالیزینگ سرویس SQL Server ساخته شده است و امکان ارتباط مستقیم با یک پایگاه داده رابطه ای معمولی و یا داده های محلی اکسل را ندارد. لذا اطلاق عبارت گزارش ساز به پاور ویو صحیح نیست و بهتر است آن را ابزاری برای هوش سازمانی یا داشبوردهای مدیریتی بدانیم.

power view

چگونه از پاور ویو استفاده کنیم؟
پاورویو به صورت رایگان در پلان های سرویس زون هاستینگ (هاست شیرپوینت فارسی) ارایه می شود. و برای استفاده از آن تنهای کافی است یکی از پلان های زون هاستینگ 2013 را خریداری نمایید.

 power view

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS