وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

سئو در شیرپوینت 2013

بهینه سازی وب سایت روشی برای برقراری ارتباط با افراد جدید و بازگرداندن مشتری هاست. شیرپوینت 2013 ویژگی های زیر را برای بهینه سازی موتورهای جست و جو شامل می شود:
•    فایل robot.txt
•    فایل نقشه سایت که به صورت خودکار تولید می شود
•    فیلتراسیون لینک استاندارد
•    متاتگ های صفحات برای عنوان،کلمات کلیدی و توصیف سایت

این نوشتار مراحل را در فرآیند SEO شرح می دهد:
1.    تنظیمات SEO  را برای جمع آوری سایت پیکربندی کنید.
2.    تنظیمات نقشه سایت را برای جمع آوری سایت پیکر بندی کنید.
3.    متاتگ های SEO  را افزوده و ویرایش کنید.

من میخواهم:
•    ویژگی های نقشه سایت را بدانم.
•    تنظیمات نقشه سایت را برای جمع آوری سایت پیکر بندی کنید.
•    مدیران سایت را بشناسم.
•    URL های استاندارد را فیلتراسیون کنم.
•    پارامترهای لینک را فعال یا غیر فعال کنم.
•    فایل robots.txt شیرپونت بسازم.
•    صفحات و فهرست های راهنما را از جستجو مستثنی کنم.
•    فایل نقشه سایت شیر پونت را بسازم.
•    متا تگ های SEO را بسازم.
•    به متاتگ های SEO افزوده و ویرایش کنم.

ویژگی های نقشه سایت را بدانید:
به طور پیش فرض وقتی شما وب سایت خود را می سازید ، ویژگی های SEO  فعال می شوند. همانطور که ممکن است شما انتظار داشته باشید ،آنها از صفحه تنظیمات سایت (site setting page)  زیر گزینه site collection administration  قابل دسترسی هستند . ویژگی ها به دو گروه تقسیم میشوند : تنظیمات SEO و تنظیمات نقشه سایت.
•    بهینه سازی تنظیمات موتور جست و جو شامل تنظیمات آنالیز و  تصحیح نتایج جست و جو میشود. اولی شمارا قادر می سازد تا مدیران وبسایت خود را بشناسید، بنابراین با استفاده از ابزارهای طراحان سایت که موتورهای جست و جو ارائه می دهند می توانید آمار سایت را جمع آوری کنید. رده بندی محبوبیت برای صفحه داده شده میتواند با دقت محاسبه شود.
•    تنظیمات نقشه سایت موتور جست و جو برای ویرایش فایل robots.txt استفاده شده تا URL های روی سایتتان را نشان دهد و از جست و جو مستثنی شود. همچنین فایل نقشه سایت را به طور خودکار ایجاد میکند.

تنظیمات SEO را برای جمع آوری سایت پیکربندی کنید:
برخی موتورهای جست و جوگر اینترنت ابزارهای طراحی وب را پیشنهاد می کنند که شما را قادر می سازند تا فعالیت های crawl، آپلود نقشه سایت، جست و جوی لغات کلیدی و جمع آوری آمار مربوط به جست وجو را ببینید. قبل از اینکه شما بتوانید به این آمار دسترسی پیدا کنید ، به هر حال شما باید با موتور جست و جو که شما را به وبسایتتان مربوط می سازد و اختیار بازبینی اطلاعات مربوط به جست و جو را دارد ، تحقیق کنید. استفاده از ابزارهای مدیریت وب ، همچنین به حساب مدیریت وب موتور جست و جو نیاز دارد.


تشخیص مالکیت سایت:
•    برای یافتن موتور جست و جوی مطلوب به پرتال ابزارهای مدیریت سایت وارد شوید و اطلاعات درخواست شده درباره وبسایت خودرا ارائه دهید.
•    در صفحه خانگی وبسایت شیرپونت خود ، موارد زیر را به ترتیب کلیک کنید:
•    Setting> site setting > site collection administration > search engine optimization settings.
•    گزینه include these metatags inpages  را کلیک کنید.
•    متاتگ ارائه شده توسط پرتال ابزارهای  مدیریت وب را کپی کنید و آن را داخل باکس paste  کنید.
•    Ok را کلیک کنید.
•    از موتور جست و جو بخواهید با پرتال ابزار مدیریت سایت، مالکیت شما در این وبسایت را مشخص کند.
تبصره: بعد از تکمیل بازبینی،شما متاتگ هارا در محل رها خواهید کردزیرا موتورهای جست وجو به صورت دوره ای چک کردن سایت را تکرار میکنند تا اطمینان یابند مالکیت داده باقی است.

فیلتراسیون URL استاندارد:
موتورهای جست و جو تعداد لینک هایی که از سایت های خارجی به صفحات شما اشاره دارند و از آن اطلاعات استفاده میکنند تا در رده بندی های محبوبیت درنتایج جستجو قلمداد شوند را ردیابی میکند.این امکان برای لینک های متعدد وجود دارد که به محتوای یکسان اشاره کنندولی لینک ها برپایه پارامترهاییکه حاوی آن هستند تغییر خواهند کرد. به طور مثال در ادامه دو لینک به صفحه یکسان اشاره میکنند ولیوقتی صفحه ارائه شده، مطالب بالایی یا پایینی با توجه به پارامتر اقزوده به URL نمایش داده شده است.

http://www.contoso.com/store-locations?city=sortBy=ascending
http://www.contoso.com/store-locations?city=sortBy=descending

به طور پیش فرض این لینک ها به عنوان دومورد جداگانه دنبال شده اند. هردو به صفحه مشابهی میروند بنابراین ، رده بندی های جست و جو اگر لینک ها به جای جداگانه به صورت یکجا ردیابی شوند، میتواند بهبود یابد.
ویژگی فیلتراسیون پارامتر استاندارد لینک URL درshare point شما را قادر میسازد تا آن را انجام دهید.URL استاندارد URL  ای است که موتورهای جست وجو در زمان جمع آوری آمار درباره لینک هایی که به صفحه خاصی اشاره دارند، استفاده میکنند.

فعالسازی فیلتراسیون پارامترهای لینک استاندارد به این معنی است که sharepoint  تمام پارامترهای لینک را حذف خواهد کرد، مگر اینکه شما مشخص کنید و گرنه URL ها را به موتور جست و جو گزارش میدهد.
با مثال بالا ادامه میدهیم ، بیایید بگوییم لینک بالایی 300 بازدید و لینک پایینی 500 بازدید داشته است. ویژگی فیلتراسیون پارامترهای لینک استاندارد باید URL را از علامت سوال در گزارش لینک تهی کند و موتورهای جست و جو باید براساس این بخش از URL  رتبه را محاسبه کنند:

http://www.contoso.com/store-locations

مطالب شما در نتایج جست وجو باید رده بندی بالاتری داشته باشند زیرا این براساس جمع بازدیدهای دو لینک باید باشد، که در این مورد 800 است.
توجه داشته باشید که برخی پارامترها ضروری هستند. برای مثال اگر سایت شما ویژگی های کمپین های بازاریابی مختلفی به صورت ماهانه داشته باشند ، ممکن است بخواهید آن صفحات کمپین در نتایج جست و جو مجزا بماننددر مثال پایین پارامترهای سال و ماه تشخیص داده میشوند در غیر اینصورت URL ها با همدیگر یکسانند.

http://www.contoso.com/sales-promotions?year=2008&month=11
http://www.contoso.com/sales-promotions?year=2008&month=12

شما میتوانید مشخص کنید که پارامترها ی سال و ماه مهم هستند و ویژگی فیلتراسیون پارامترهای لینک استاندارد ، تمام پارامترها بجز سال و ماه را از URL ها حذف خواهد کرد.

فعال یا غیر فعال کردن پارامترهای لینک:
•    در صفحه خانگی سایت شیرپونت خود به ترتیب زیر کلیک کنید:

Settings > Site settings > Site Collection Administration > Search engine optimization settings.

•    یکی از دو عمل پایین را انجام دهید.
•    اگر میخواهید پارامترها از همه لینک ها حذف شوند گزینه Do not filter link parameters را کلیک کنید .
•    اگر میخواهید پارامتر مشخصی با موتورهای جست و جو ردیابی شوند گزینه filter link parameters را کلیک کنید  و سپس پارامترهای داخل باکس را وارد کنید . مطمئن شوید پارامترها با سمی کولون جدا شوند. (برای مثال سال ; ماه)
•    Ok را کلیک کنید.

پیکربندی تنظیمات نقشه سایت برای جمع آوری سایت:
نقشه سایت یک فایل XMLیا کلکسیونی از فایل های XML  است که مدیران سایت های اینترنتی را قادر میسازد تا به موتورهای جست و جوی اینترنت درباره URL های در دسترس جدید یا به روزرسانی شده برای   crawling  اطلاع دهد.
نقشه سایت به پایین فایل robots.txt رجوع داده میشود، یک فایل متنی استاندارد که در ریشه سایت sharepoint شما مستقر است. دو فایلی که به طور تکمیلی درون درون آن قرار دارند، نقشه سایت به موتورهای جست وجو میگوید کدام فهرست راهنما و صفحاتی crawl  شوند و robots.txt به موتورهای جست و جو میگوید چه چیزی crawl  نشود. Sharepoint هردو فایل را به صورت خودکار تولید میکند.

فایل robots.txt شیرپونت:
Robots.txt با اطلاعات اساسی پیش جمعیت میشود و در صفحه نقشه سایت موتور جست و جو ،همانور که در زیر مشاهده میکنید، ظاهر میشود.
اطلاعات پیش جمعیت شده شامل دو عبارت میشود که مطابق پروتکل حذفrobot فرمت میشود و در جدول زیر توضیح داده شده است.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS