وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

کپی رایت خوب است یا بد؟

​در این پست منظور از کپی رایت یعنی رعایت حق تولید کننده نرم افزارهای غیر ایرانی، در مورد نرم افزارهای ایرانی کپی رایت یک مساله پذیرفته شده است که هر چند توسط کاربران عادی چندان رعایت نمی شود اما تولید کنندگان خود با چنگ و دندان از محصولشان دفاع می کنند و آن را به انواع قفل نرم افزاری و سخت افزاری مزین می کنند. ناگفته پیداست که حق دارند و ما هم چنین می کنیم.
 
پذیرفتن یا نپذیرفتن قانون کپی رایت هم دست من و شما نیست که بخواهیم در خصوص علل آن بنویسیم. اما بیاید فرض محال کنیم که از همین فردا همه، از دولت گرفته تا شرکت های تولید کننده نرم افزار و مردم عادی و ... خلاصه همه و همه قانون کپی رایت را برای نرم افزارها بپذیرند و از صمیم قلب بخواهند تا حقوق پدیدآورندگان نرم افزار را پرداخت نمایند. به نظر شما این پذیرش به نفع شرکت های نرم افزاری ایرانی است یا به ضررشان؟
کپی رایت
 
 ضررها:
  • بازار ایران بر روی تولید کنندگان خارجی باز می شود و از این پس ما تولید کنندگان داخلی باید چون بره ای تازه متولد شده با گرگان بیابان دیده به رقابت بپردازیم و صد البته شرکت های بسیاری قربانی این رقابت می شوند و از چرخه حیات کاری ساقط می گردند. این یک ضرر است اما نه برای همه مردم فقط برای تولید کنندگان نرم افزارهای بومی.
  • دوران سایت های نرم افزارهای مجانی و دی و دی های هلوگرام دار سرشار از نرم افزارهای کرک شده به سر می آید و همه ما بایستی برای خرید بیشتر نرم افزارهایی که در حال حاضر بر روی کامپیوترهایمان نصب داریم، هزینه پرداخت کنیم. این ضرر کمی سنگین است و میلیاردها تومان خرج روی دست مملکت می گذارد.تصور کنید که حدود یک میلیون تومان برای خرید یک پی سی هزینه کنید بعد تازه مجبور باشید بیش از این مقدار برای نرم افزار MultiMedia و بازی و ... هزینه کنید!!! هر چند بسیار سخت می نماید که چنین چیزی در عمل اتفاق بیافتد اما ما ایرانی های ثابت کرده ایم که غیر ممکن ها هم ممکن می شود مانند آنچه بر سر دلار آمد و تبعات حاصل از آن، و در ظاهر آب از آب تکان نخورد.
 
منافع:
  • اصلی ترین منفعت حاصل از این اتفاق تغییر فرهنگ مصرف کنندگان است که عادت می کنند برای داشتن یک نرم افزار باید هزینه کنند. یک مثال می زنیم در حال حاضر شما وقتی به یک سازمان با حدود 200 کاربر برای نرم افزار اتوماسیون اداری قیمتی حدود 15 میلیون تومان بدهید، قطعا با واکنش های منفی روبرو خواهید شد و اینکه از نظر آن سازمان این قیمت بسیار بالاست. اما همین سازمان را بعد از پذیرش کپی رایت در نظر بگیرید. بایستی حداقل 200 لایسنس ویندوز، 200 لایسنس آفیس، لایسنس SQL، لایسنس ویندوز سرور و... را از پیش خریداری کرده باشد. که در این صورت عدد نرم افزار اتوماسیون شما برایش منطقی و شاید ارزان هم باشد.
  • افزایش توان تولید کنندگان نرم افزار داخلی یکی دیگر از پیامدهای این اتفاق است. درست است که شاید تعداد زیادی از شرکت های داخلی در ورطه رقابت از پا درآیند اما آنها که می مانند بسیار قوی تر شده و نه تنها به داخل بلکه به خارج از ایران نیز توان سرویس دهی خواهند داشت.
  • مشاغل جدیدی پیرامون محصولات شرکت های بزرگی چون مایکروسافت شکل می گیرد. در حال حاضر اکثر برنامه نویسان در حال نوشتن نرم افزارهایی از پایه هستند و کمتر شرکتی تلاش می کند آنچه بزرگان فناوری تولید کرده اند را برای سازمان ها به شکل مناسبی مستقر نماید. در صورتی که فرآیند شناسایی صحیح نیازهای سازمان و تطبیق آن ها با امکانات نرم افزار یو استقرار صحیح یک نرم افزار در سازمان کم از تولید آن ندارد. نمونه این رویکرد را در طرح سامان پرنیان توضیح داده ایم.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS