وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

کاربرد سامان در سازمان

​هرچه بيشتر در اجرايي کردن سامان در سازمان‌ها و عملياتي کردن اين ايده پيش مي‌رويم به کارآمد بودن آن و خلاً حقيقي وجود آن بيشتر اعتقاد پيدا مي‌کنيم، در سازمان‌ها با دو رده کلي نرم‌افزار کاربري سروکار خواهيم داشت، رده اول نرم‌افزارهايي که خاص يک سازمان سفارشي مي‌شوند و يا ردهاي از محصولات که به صورت اصطلاحاً پکيج آماده در سازمان تهيه واستفاده مي‌شوند، در هر دو زمينه استفاده مؤثر از سيستم نيازمند سامان است، چرا؟
 
به اين دليل که سازمان‌ها نيازمنديهاي واقعي خود را نمي‌شناسند و به دليل درگير شدن درپروسه‌‌هاي جاري درون سازماني خود قدرت تميز دادن بين نياز و درخواست خود را ندارند و اولويت پياده سازي و ارائه راهکارهاي مناسب را براي رفع مشکلات نمي‌شناسند، در اينجا وجود و دريافت مشاوره از فردي خبره و بي طرف از بيرون سازمان مي‌تواند به راحتي  گره اين موارد را بگشايد.
 
ممکن است سوالي در اينجا ايجاد شود که در پکيج‌هاي سفارشي نقش سامان کمرنگ‌تر است؟

پاسخ: سامان همانطور که در پستهاي پيشين نيز مطرح شده در فازهاي مختلف قابل اجرا است: ارزيابي، استقرار و نگهداري. درسيستم‌هاي آماده فاز ارزيابي م��نند محصولات سفارشي پر رنگ نيست ولي در مقابل فازهاي استقرار و نگهداري اين سيستم بيشتر خواهد بود، چرا که کاربران بايد از تمام امکانات اين پکيج آگاه بوده ودر حد نياز از آن استفاده کنند. بارها در سازمانها به دليل عدم آگاهي نيازمند خريد محصولي جديد هستند که در سيستم فعلي وجود داشته ولي به دليل ضعف دانش کاربران امکان استفاده از آن مهيا نشده است، لذا اهميت اين فازها قابل بررسي است.
 
 عامل ديگر در ليست موانع پيشرفت پروژه: عدم شناخت مسوول واقعي مشکلات ايجاد شده : سازمان يا پيمانکار

يکي از ديگر مشکلات در پياده سازي نرم‌افزار شناخت مقصر و قانع شدن است، به اين صورت است که در ايراداتي که سازمان با آن مواجه است کارفرما پيمانکار را تحت فشار قرار داده براي برآورده سازي تمام نيازهايي که در فازهاي اول به پيمانکار اعلام نشده است ولي نياز سيستم بوده است، در سامان با توجه به اشراف به اين نيازها تا حد امکان به کارفرما در فاز تحليل اين درخواستهاي متداول يادآوري شده و براساس آن  کار سفارش داده خواهد شد، بنابراين تا حد امکان اين مشکل رفع خواهد شد، و در انتهاي فاز ارزيابي سامان مسووليت هرگونه کاستي در سيستم تا حد زيادي مشخص خواهد بود.
 
 

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS