وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

چطور وقایع پیرامون ما در نتیجه تصمیم ما تاثیر می گذارند؟

هر چند عنوان این پست شبیه مطالب روانشناسی شد ولی قرار نیست از این زاویه به مساله نگاه کنیم. بلکه هدف تاثیر پدیده ای است که در پرنیان به آن Locality می گوییم بر فعالیت ها ، تصمیم گیریها و بعضا حتی تولید یک محصول جدید! به عنوان مثال مصطلح است که در پرنیان می گوییم فلانی locality بالایی دارد یا من این حرف را تحت تاثیر locality زدم و ...

منظور ما از locality تاثیری است که وقایع اخیر شامل خواندن یک مطلب، صحبت با یک فرد، شنیدن یک خبر، شرکت در یک جلسه، خواندن یک کتاب و ... بر ذهن ما می گذارد و باعث می شود تصمیماتی که اتخاذ می کنیم موثر از این وقایع باشند. اگر این تاثیر زیاد باشد تا حدی که فرد بر اساس آن روال معمول برنامه های کاریش را بر هم می زند و روال جدیدی در پیش می گیرد ��فته می شود locality فرد بالاست.

در بخش نظرات مطلبی با عنوان چطور بفهمیم که با نرم‌افزارمان یک مشکل واقعی را حل کرده‌ایم؟ در خصوص تاثیر locality بر تحقیق پیرامون تولید یک نرم افزار جدید توضیح داده ام. در ادامه این مطلب تلاش می شود با ذکر مثالهایی شما را با اهمیت این پدیده آشنا کنیم و شما از آنچه locality بالا می نامیم بر حذر نماییم زیرا که به طور حتم باعث انحراف از مسیر و یا اخذ تصمیمات اشتباه خواهد شد.

تاثیر بر مدیران

شما مدیر یک شرکت نرم افزاری است و بواسطه شغل و سمتی که دارید کتابهای مدیریتی مطالعه می کنید و در سمینارهای مدیریتی شرکت می کنید. فردی با locality بالا هر گاه که یک فصل کتاب و در موارد حادتر یک صفحه از کتابی را مطالعه می کند تلاش می کند بلافاصله رهنمودهای دریافت شده از کتاب یا سمینار را در شرکت تحت امرش اجرایی نماید. به عنوان مثال در سمیناری با موضوع مدیریت دانش شرکت می کند و تحت تاثیر صحبت های سخنران تلاش می  کند سامانه مدیریت دانش را در شرکت به راه اندازد. شاید گمان کنید که این ویژگی که خوب است اما در نظر داشته باشید این فرد همیشه تحت تاثیر locality است و کافی است هفته بعد از دوستی در خصوص اشکالات سیستم های مدیریت دانش چیزی بشنود باز بلافاصله اقدام می نماید. نتیجه این می شود که سکان کشتی شرکت به دست چنین مدیری هر لحظه به سویی چرخانده می شود و هیچگاه به سر منزل نمی رسد.

تاثیر در برنامه نویسان

شما برنامه نویس هستید و عاشق کسب مهارت های جدید. بدیهی است که با چنین روحیه ی فعالی همواره تلاش می کنید خودتان را به روز نگه دارید و تازه های حوزه خود را مطالعه و تست می کنید. تا اینجای کار خیلی هم خوب است اما اگر شما فردی با locallity بالا باشید هر چیز جدیدی را که می آموزید در کارهای روزمره خود وارد می کنید. اگر این چیز جدید یک ابزار کمک کننده جدید باشد کلی از وقت شما صرف آزمایش و پیدا کردن قابلیتها و کاربردهای آن می شود. اگر یک Pattern جدید باشد کلی از کدهای نوشته شده شما شخم می خورد و در پی آن باگهای متعددی ایجاد می شود. اگر یک کتابخانه جدید باشد باز کلی از زمان، صرف کشف متدهای مختلف آن و چگونگی استفاده از آن ها در کدهای موجود می شود و اگر یک زبان برنامه نویسی باشد که دیگر خداوند آن پروژه رحمت کند. 

تاثیر بر فروشندگان

امروزه کتابها، سی دی ها و سمینارهای متعددی در خصوص فروش گذاشته می شود. همه این مطالب سعی می کنند شما را قانع کنند که روش فروش صحیح آن چیزی است که آنها می گویند و بیشتر آنها نیز این عقیده اشتباه را القا می کنند که روشی برای فروش انفجاری و موفقیت کوتاه مدت در فروش وجود دارد. در صورت شما یک فروشنده نرم افزار با locality بالا باشید مبلغ هنگفتی از سرمایه شرکت تان را برای آزمایش ایده های مختلف فروش به هدر می دهید و عملا هم چیزی عاید شرکت نخواهد شد.

آنچه گفته شد بدین معنی نیست که :

- روش های موجود مدیریتی را تغییر ندهیم

- متدها، الگوها و ابزارهای جدید برنامه نویسی را نیاموزیم و از آنها استفاده نکنیم

- ایده های نوین فروش را آزمایش نکنیم.

بلکه بدین معنی است که هر رویکردی نیاز به زمان برای رسیدن به نتیجه دارد و نباید تحت تاثیر اتفاقات پیرامون مرتب رویکردمان را چه در حوزه مدیریت، چه در حوزه برنامه نویسی و چه در حوزه فروش تغییر دهیم. بلکه باید از وقایع پیرامون طرحی آماده کنیم و گام بعدی را با در نظر گرفتن جمیع نظرات و هزینه و فایده مهیا کرده و سپس قدم برداریم. البته بعد از اینکه جای پای قدم قبلی را محکم کرده ایم.

نظرات (1) -

  • محمود
    با سلام
    این locality به زبان ساده همون جو گیر شدن خودمونه؟
    با تشکر

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS