وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

پورتال شیرپوینتی شما در موبایل و تبلت ها


موبایل ها و تبلت ها هر روز بیش از پیش زندگی ما را تغییر می دهند. این دستگاه ها به ما یک دید شخصی از جهان پیرامون می دهند. این روزها در حوزه پورتالهای اینترنتی و داخلی هم بحث استفاده از محتوا و خدمات پورتال در دستگاه های موبایل داغ داغ است.
بر خلاف سایر پورتال ها، مایکروسافت دید وسیعی به حوزه موبایل در نسخه جدید پورتال سازمانی خود داشته است. گرچه در نسخه های قبلی شیرپوینت هم امکاناتی برای نمایش سایت های شیرپوینتی در موبایل در نظر گرفته شده بود، اما شیرپوینت 2013 به طور خاص امکانات قابل توجهی برای موبایل در نظر گرفته است که در این مقاله به بررسی این امکانات و قابلیت ها می پردازیم.
روش های مختلف مشاهده پورتال های شیرپوینتی در موبایل ها
بعد از معرفی شیرپوینت 2013 به طور کلی 4 روش برای مشاهده پورتال های شیرپوینتی در موبایل ها وجود دارد که برخی از آنها ا��امه روش هایی هستند که در نسخه های قبلی شیرپوینت نیز استفاده می شدند.
  1. نمای کلاسیک: اگر در شیرپوینت 2007 یا 2010 می خواستید یک سایت یا لیست شیرپوینتی را در دستگاهی به جز کامپیوتر ببینید، با نمای که از آن به عنوان نمای کلاسیک یا classic view یاد می کنیم سر و کار داشتید. نمای کلاسیک برای یک سایت شیرپوینتی، ظاهری بسیار ساده و غیرقابل تغییر ارائه می دهد که در آن فقط بخشی از داده ها به انتخاب شیرپوینت نمایش داده می شود. البته تنظیمات در لیست ها برای نماهای موبایل وجود دارد که در مقابل امکاناتی که در حالت عادی برای نماهای شیرپوینتی موجود است چندان کافی به نظر نمی رسد.
  2. نمای معاصر: نمای معاصر یا Contemporary view یک نمای جدید برای سایت های شیرپوینتی است که در شیرپوینت 2013 معرفی شده و به صورت پیش فرض از این نما استفاده می شود. این نما، یک نمایش مدرن از سایت که به صورت خاص برای نمایش در مرورگرهای موبایل بهینه شده است می باشد. نمای معاصر یک نمایش بر اساس HTML5 از سایت است که در مرورگرهای موبایل Windows Phone و iOS و Android نمایش داده می شود. همچنین در این نما یک گزینه برای سوییچ به نمای تمام صفحه وجود دارد.
  3. نمای تمام صفحه: نمای تمام صفحه در واقع نمایش همان نمایی است که در مرورگرهای دسکتاپ مشاهده می کنیم. یک نمایش تمام و کمال از سایت شیرپوینتی، گرچه این نما، یک نمای پاسخگو یا responsive نیست، اما به هر حال به شکل کاملی تمام اجزای سایت را مشابه نمایش آن در مرورگرهای کامپیوترهای عادی را به کاربران موبایل ارائه می دهد. شکل زیر نمایشی از انواع سه گانه مطرح شده در بالا را نمایش می دهد.
     
  4. نمای سفارشی: مهمترین بهبودی که در زمینه نمایش داده های سایت های شیرپوینتی در موبایل در نسخه 2013 شیرپوینت ایجاد شده است، معرفی امکاناتی برای طراحی خاص موبایل می باشد. این امکانات به واسطه ویژگی به نام Device Channels که در شیرپوینت 2013 برای نخستین بار معرفی شده است، امکان پذیر می باشد. به کمک ویژگی Device Channel، مدیر سیستم می تواند بر اساس useragent های مختلفی که مرورگرهای موبایل دارند، برای هر کدام یک masterpage دلخواه تعریف کند. در این روش این امکان وجود دارد که به عنوان مثال اگر کاربر با مرورگر iPad وارد سایت شیرپوینتی شد، ظاهری متفاوت از مرورگر اندروید داشته باشد. این روش همچنین به کاربر امکان سفارشی کردن بسیار زیاد برای دستگاه های touch را نیز می دهد.
کدام نمای موبایلی برای سایت من مناسب است؟
برای پاسخ به این پرسش باید به جنبه های مختلفی از نماهای موبایلی شیرپوینت 2013 توجه کنیم، از جمله اینکه هر نما برای چه سایتهایی کار می کند، یا مرورگرهایی که از نماهای مختلف موبایلی شیرپوینت پشتیبانی می کنند کدام هستند؟
جدول زیر وضعیت پشتیبانی سایت های مختلف شیرپوینت 2013 از نماهای موبایلی را نمایش می دهد.

نام نما Team Site Blank Site Document Workspace Document Center Project Site Publishing Site
نمای معاصر بلی بلی بلی بلی بلی -
نمای تمام صفحه بلی بلی بلی بلی بلی بلی
نمای سفارشی - - - - - بلی
نمای کلاسیک بلی بلی بلی بلی بلی -

برای طراحان سایت های موبایل شاید جالب باشد که از نمای سفارشی تنها در سایتهای نوع انتشار یا Publishing Site ها می توان استفاده کرد. اما نکته مهمتر شاید قابلیت سفارشی شدن این نماهای مختلف موبایلی باشد.

از بین 4 نمای معرفی شده برای نمایش سایت های شیرپوینتی در موبایل و تبلت ها، تنها نمای سفارشی است که قابلیت تغییر را دارد و سایر نماها توسط خود شیرپوینت Generate و مدیریت می شوند. ارائه یک تجربه نمایشی مشابه مرورگرهای دسکتاپ تنها در نمای سفارشی و نمای تمام صفحه امکان پذیر می باشد. از نظر حجم صفحه نمایشی نیز نمای کلاسیک و نمای معاصر کمترین حجم را دارند و نمای تمام صفحه و سفارشی خروجی سنگین تر اما زیباتری (در مقایسه با ظاهر ساده نماهای کلاسیک و معاصر) ارائه می دهند.
از نظر بهینه سازی برای دستگاه های لمسی یا touch ، نمای معاصر به صورت پیش فرض برای استفاده در اینگونه وسایل بهینه شده اما در نمای سفارشی می بایست ملاحظاتی توسط طراح در نظر گرفته شود. نمای کلاسیک و نمای تمام صفحه در مقابل، کمتر برای استفاده در دستگاه های لمسی بهینه شده اند.
مساله دیگری که شاید برای طراحان سایت های موبایلی مهم باشد، پشتیبانی شیرپوینت 2013 در مرورگرهای مختلف موبایلی است. شیرپوینت 2013 در حوزه موبایل از طرف مرورگر اینترنت اکسپلورر موبایل در ویندوز فون 7.5 به بالا و سافاری در iOS نسخه 5 به بالا و مرورگر اندروید در اندروید نسخه 4 به بالا پشتیبانی می شود. البته در این پشتیبانی نیز ملاحظاتی وجود دارد، به عنوان مثال Office Web Apps به صورت کامل تنها در نسخه 6 به بعد iOS پشتیبانی می شود یا برای نمایش ویدئوهایی که در شیرپوینت قرار می دهید در مرورگر اندروید باید از اندورید 4.1 به بالا استفاده کنید.
سایر ویژگی های پورتال های شیرپوینتی در حوزه موبایل
علاوه بر بحث ظاهر سایت ها و پورتال های شیرپوینتی در حوزه موبایل، یک مساله مهم دیگر امکاناتی است که در حوزه محتوا برای موبایل ارائه شده است. از نسخه 2010 امکاناتی برای Alert های پیامکی در شیرپوینت فراهم شده بود که در نسخه 2013 نیز ادامه پیدا کرده است. اما علاوه بر قابلیت مربوط به اطلاع رسانی پیامکی، امکان Push Notification نیز در شیرپوینت 2013 فراهم شده است که با نوشتن برنامه هایی برای ویندوز فون می توان از این قابلیت نیز استفاده نمود. همچنین در حوزه محتوا، امکاناتی برای مشاهده داشبوردهای مربوط به هوش سازمانی مایکروسافت در iPad در نسخه جدید شیرپوینت فراهم شده است.
مجموعه مواردی که اشاره شد، شیرپوینت را به بهترین گزینه جهت استفاده از محتوا و خدمات پورتالی در حوزه موبایل تبدیل می کند. پرنیان پردازش پارس نیز که همواره در جهت تحقیق و توسعه در حوزه شیرپوینت در ایران پیشگام بوده است، از قابلیت های موبایلی در نسخه جدید پورتال های خود بهره برداری خواهد کرد.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS