وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

پرنیان و خدمات G2G

​برای رسیدن به هدف دولت الکترونیک لازم است تا خدمات الکترونیکی دولت در چهار سطح خدمات دولت به شهروندان (G2C) ، دولت به کسب و کارها(G2B) ، دولت به کارمندان(G2E) و دولت به دولت(G2G) توسعه داده شود. از آنجا که خدمات قرار است به شکل الکترونیکی عرضه شوند این توسعه بایستی در وجوه مختلفی چون شبکه ، بستر ارتباطات ، آموزش استفاده کنندگان، سرورها و نرم افزار انجام شود. ما فقط  از جنبه نرم افزاری که تخصص ما است به این موضوع خواهیم پرداخت.

خدمات دولت به شهروندان (G2C)
مردم برای انجام بسیاری از امور اداری لازم است تا شخصا به اداره مربوطه مراجعه کنند و بر اساس فرآیندهای اداری تعریف شده درخواست خود را پی گیری نمایند. آثار منفی این روش سالها است که مشخص شده است مشکلاتی مانند افزایش ترافیک، اتلاف وقت و نیاز به پرسنلی در بدنه دولت برای پاسخگویی به نیاز مردم که باعث بزرگ ماندن دولت می شود تنها بخشی از آن می باشد. اما در روی دیگر مساله، الکترونیکی کردن خدمات امکان سوءاستفاده توسط افراد سودجو را افزایش می دهد و لذا پیاده سازی خدمت الکترونیکی به گونه ای که از حالت مراجعه حضوری آن پیچیده تر و آزاردهنده تر نشود و در عین حال موارد امنیتی لازم برای آن لحاظ شود، کاری است ایده آل که نیاز به طراحی و تفکر و بعضا تغییر قوانین دارد و انجام آن نیاز به افراد متخصص دارد.
در صورت وجود خدماتی بدین سان مردم برای دریافت یک خدمت کافی است از طریق اینترنت یا اینترانت ملی به پورتال سازمان مورد نظر مراجعه کنند و با طی مراحل لازم و بدون نیاز به مراجعه حضوری نیاز خود را مرتفع سازند.
 
خدمات دولت به شرکتها(G2B) و دولت به کارمندان(G2E)
 از نظر ما کسب و کارها و کارمندان دولت با مردم عادی در زمینه ساختار فرآیندهای الکترونیکی تفاوتی ندارند. تفاوت آنها بیشتر در نوع خدماتی است که از دولت دریافت می کنند. لذا از دیدگاه معماری نرم افزاری همه این موارد مانند هم هستند.
 
خدمات دولت به دولت (G2G)
 منظور از خدمات دولت به دولت آن دسته از خدمات هستند که توسط یک ارگان دولتی به ارگان دیگر ارایه می شود. مثل پاسخ استعلام از ثبت. خود این خدمات از نظر ما به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول خدماتی هستند که کارمندان ارگان الف از ارگان ب نیاز دارند و در صورت الکترونیکی شدن خدمات ارگان ب می توانند بدون نیاز به نامه نگاری این خدمات را از طریق پورتال ارگان ب دریافت کنند مانند کنترل صحت اطلاعات شناسنامه ای از طریق بررسی پورتال ثبت احوال که در حال حاضر در اختیار بیشتر ارگان های دولتی قرار داده شده است.  دسته دوم خدماتی است که برای حصول نتیجه باید بین چند ارگان دولتی گردش نماید و صرف ارایه خدمات الکترونیک توسط یک ارگان مشکل را حل نمی کند بلکه باید یک سرویس یکپارچه بین سازمانی ارایه شود تا یک فرآیند به صورت کاملا الکترونیک قابلیت اجرا داشته باشد مانند آگهی تغییرات شرکت تعاونی که فرآیندی بین تعاون، اداره ثبت و دارایی یعنی یک فرآیند که چندین ارگان در آن دخیل هستند.
 
شرکت پرنیان پردازش پارس با دارا بودن نرم افزارهای پورتال و فرآیند ساز مبتنی بر بستر شیرپوینت و تجربه کار با سازمان های متعدد که گواه آن رزومه شرکت می باشد، آمادگی دارد خدمات الکترونیکی در گروههای عنوان شده را به سرعت و با کیفیتی مطلوب برای سازمان ها پیاده سازی نماید.

 

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS