وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

پرداخت الکترونیک در شیرپوینت با استفاده از راهکار پرنیان

این مطلب نتیجه بررسی تیم تحریریه مجله فراتر از شیرپوینت است. که به بررسی وب پارت پرداخت الکترونیک پرنیان از زوایای مختلف پرداخته است.

قابليت پرداخت الکترونيک در وب سايتهاي مختلف با وجود تفاوت هاي ظاهري، بخش هاي مشترکي دارد که عباتند از:

 • ليستي که مي توان محصولات فروشگاه را مشاهده کرد
 • صفحه اي که جزئيات هر محصول را نمايش مي دهد
 • دکمه اي که با کليک بر روي آن مي توانيم محصول را به سبد خريد اضافه کنيم.
 • بخش سبد خريد که مي توان تعداد و قيمت کل محصولات را پيش از خريد مشاهده کرد
 • بخش اتصال به بانک و پرداخت مبلغ
 • بازگشت به سايت و مشاهده محصولات خريداري شده

اما پياده سازي اين قابليتها در شيرپوينت به چه صورتي است ؟
از آنجا که پرداخت الکترونيک در وب سايتهاي شيرپوينتي به نسبت پيچيده تر از ساير وب سايتهاست در اين شماره تصميم گرفتيم به بررسي وب پارت پرداخت الکترونيک پرنيان و بررسي فاکتورهاي زير بپردازيم:

جامع نگري: با توجه به نيازهاي آشکاري که در زمينه پرداخت الکترونيک وجود دارد پرنيان تا چه حد به اين نيازها پاسخگوست؟
قابليت استفاده مجدد: آيا به راحتي مي توان قابليت پرداخت شيرپوينتي را به هر نوع سايت شيرپوينتي افزود؟
رابط کاربري( UI): آيا رابط کاربري مورد پسند کاربران است و مي توان آن را سفارشي سازي کرد؟
تعامل کاربران با يکديگر در ارتباط با راهکار (بخش هاي Social): کاربران چگونه نظرات خود را در رابطه با محصولي که خريداري کرده اند، در سيستم ثبت مي کنند؟
گزارشات: آيا سيستمي وجود دارد که بتوان کل سفارشات انجام شده را مشاهده کرد؟

جامع نگري
پرداخت الکترونيکي علاوه بر اينکه يکي از نيازهاي مهم فروشگاههاي اينترنتي مي باشد، براي پورتالهاي داخلي نيز مفيد است؛ خريد محصولات شرکت با تخفيف ويژه براي کارکنان و يا جمع آوري کمک هاي نقدي براي کمک به خيريه ها از جمله مواردي است که باعث مي شود در پورتالهاي داخلي نيز گاهاً نياز به پرداخت الکترونيک داشته باشيم.
با در نظر گرفتن مخاطبان قابليت پرداخت الکترونيک، نوبت به بررسي اين موضوع مي رسد که اصولاً اين مخاطبان به چه روشي مي خواهند پرداخت را انجام دهند؟ آيا اين امکان براي آنها وجود دارد که بتوان مبلغ را خودشان وارد کنند و يا اينکه بايد از مقادير مشخص هر محصول خريد را انجام دهند؟
آيا وب پارت پرداخت با تمام بانکها سازگاري دارد و يا بايد تنظيمات ويژه اي براي آن صورت گيرد؟
سوالهايي که به صورت نمونه مطرح شد بخشي از نيازهايي که توسط مشتريان براي اطمينان از سازگاري محصول با نيازشان پرسيده مي شود. با توجه به اين سوالات و نيازهاي مشترکي که در ابتدا براي قابليت پرداخت الکترونيک ذکر شد به بررسي اين موارد در راهکار پرداخت پرنيان مي پردازم.
با نصب اين راهکار آنچه در اختيار کاربر قرار مي گيرد 3 وب پارت است که عبارتند از: هدايت کاربر به صفحه پرداخت مستقيم، افزودن به سبد خريد، نمايش سبد خريد. همچنين تنظيمات راهکارهاي پرنيان بخشي است که در تنظيمات سايت فعال شده و مي توان مشخصات بانک را در آن وارد کرد(در حال حاضر بانک ملت تنها بانکي است که جهت انتخاب وجود دارد)

وب پارتهاي اين راهکار هم امکان پرداخت مستقيم را دارد (با توجه به وجود وب پارت هدايت کاربر به صفحه پرداخت مستقيم) و هم پرداخت با مبلغ مشخص (افزودن به سبد خريد)
روش پرداخت الکترونيک مستقيم مربوط به سناريوهايي است که ميخواهيم کاربر مبلغي را به دلخواه خودش پرداخت کند (مانند سناريوهايي جهت شارژ حساب). در اين موارد در صفحه مورد نظر ميتوانيم از وب پارت «هدايت کاربر به صفحه پرداخت مستقيم پرنيان» استفاده ميکنيم.
اين وب پارت هيچ تنظيمي ندارد و بعد از قرار دادن آن در صفحه يک دکمه را نمايش ميدهد که کاربر با کليک بر روي آن دکمه به صفحه پرداخت الکترونيک مستقيم هدايت ميشود.

وب پارت افزودن به سبد خريد اين امکان را به ما مي دهد که بتوانيم محصولات را تعريف کنيم و قيمت و تنظيمات ظاهري را در آن انجام دهيم.

 

با کليک بر روي دکمه افزودن به سبد خريد، در صورتي که در تنظيمات وب پارت خريد مستقيم انتخاب شده باشد، صفحه سبد خريد نمايش داده مي شود ، در غير اين صورت پيام «محصول با موفقيت به سبد خريد اضافه شد» به کاربر نمايش داده مي شود و براي نهايي کردن خريد مي بايست وب پارت مشاهده سبد خريد در صفحه قرار داده شود.

 

 

براي ايجاد صفحه محصولات لازم است که اين وب پارت را چندين بار در صفحه مورد استفاده قرار دهيم تا همه محصولات را تعريف کنيم و ليستي براي تعريف محصولات وجود ندارد و به نوعي در صورت وجود محصولات زياد قابليت paging را نخواهيم داشت.

آنچه در اين راهکار مورد توجه قرار گرفته است سادگي در استفاده و پرداخت سريع وجه به روش مستقيم و يا استفاده از محصولي با قيمت مشخص مي باشد اما به اين موارد توجه نشده است:
استفاده از ليستي براي تعريف محصولات

 • صفحه اي که بتوان جزئيات بيشتري را پيش از خريد در آن مشاهده کرد
 • عدم امکان مشاهده ليست محصولات خريداري شده توسط کاربر
 • گروه بندي محصولات و امکان فيلتر محصولات هر گروه
 • عدم امکان تنظيم ماليات بر ارزش افزوده و تخفيف براي محصولات
 • عدم امکان مشخص کردن محصولات مرتبط با هر محصول

قابليت استفاده مجدد
با استفاده از وب پارتهايي که اين راهکار در اختيار کاربر قرار مي دهد به راحتي مي توان محصولات مورد نظر را تعريف کرد و مانند ساير Feature هاي شيرپوينتي، فعال کردن آن در سطح مجموعه سايت باعث استفاده از آن در سراسر مجموعه سايت مي شود و محدويتي در نوع سايت و تعداد دفعات استفاده از اين وب پارتها در سايت يا صفحه وجود ندارد. همچنين با افزودن ظاهر جديد مي توان در سايتهاي مختلف تفاوت هايي را در نحوه نمايش ايجاد کرد.

رابط کاربري( UI)
سادگي در طراحي ظاهري وجه مشترک تمام وب پارتهاي پرنياني است. سادگي باعث سازگاري وب پارت پرداخت با انواع قالب هاي سايتهاي شيرپوينتي است و سازگاري بيشتري را براي مشتري در پي خواهد داشت.
همچنين اين امکان وجود دارد که بتوان ظاهر وب پارت افزودن به سبد خريد، را تغيير داد .  که براي اين کار ليستي به نام تنظيمات ظاهري وجود دارد که در صورت آگاهي کاربر با دانش HTML مي تواند قالب جديد نمايش را به آن اضافه نماييد و به صورت پيش فرض گزينه هاي متعددي در اختيار کاربر قرار ندارد.

تعامل کاربران با يکديگر در ارتباط با راهکار (بخش هاي Social)
از آنجا که صفحه اي براي مشاهده جزئيات بيشتر در مورد محصول وجود ندارد و کاربر به محض انتخاب دکمه افزودن به سبد خريد به صفحه فاکتور و سپس پرداخت هدايت مي شود، بخشي هم براي وارد کردن نظرات کاربران در خصوص محصول وجود ندارد و اين يکي از بخش هاي مهمي است که ناديده گرفته شده است. بخصوص عدم وجود اين بخش در فروشگاههاي آنلاين که نظر ساير کاربران بخش مهمي از فرآيند تصميم گيري ساير خريداران مي باشد. 

گزارشات
کليه پرداخت هاي صورت گرفته و نتيجه تراکنش ها در ليست شيرپوينتي ذخيره مي شود و اين ليست بخش اصلي گزارشات راهکار پرداخت پرنيان به شمار مي آيد و شامل سه نماي پيش فرض به نام خريدها به تفکيک کاربر، خريدهاي موفق و ناموفق مي باشد اما مواردي مانند پرفروش ترين محصولات، تعداد فروش هر محصول و ميزان خريدهاي به تفکيک ماه و سال مشاهده نيست.
اميدوارم بررسي کارشناسي اين محصول راهنماي دوستاني باشد که قصد خريد اين محصول را دارند همچنين نکاتي که ارائه شده به ارتقا هرچه بيشتر اين محصول کمک کند.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS