وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

ویژگیهای برجسته شیرپوینت 2010

شعار مایکروسافت برای شیرپوینت 2010، "بستر تعاملی کسب و کارها برای وب و سازمان" است.  این شعار نشان دهنده نگاه هدفمند این کمپانی به اینترنت به عنوان یک مقوله بسیار مهم و درآمد زا می باشد.

تغییراتی نظیر پشتیبانی بهتر از مرورگرهای غیر از اینترنت اکسپلورر، افزودن قابلیتهای چون برچسب گذاری و امثالهم تایید کننده این نگاه هوشمندانه هستند که در آینده نه چندان دور مرز مشخصی بین پورتال اینترانت سازمانها و پورتال اینترنتی وجود نخواهد داشت. و پرسنل سازمان تقریبا اکثر خدمات و سرویسهای پورتال را چه بیرون و چه درون سازمان دریافت خواهند کرد.

و اما توصیف برجسته ترین ویژگیها و قابلیتهای شیرپوینت 2010 نسبت به نسخه ��ای قبلی آن:

§         رابط کاربری کاملا جدید مخصوصا بکارگیری ریبون

از نظر من تفاوت رابط کاربری شیرپوینت 2010 با نسخه های قبلی مشابه تفاوت آفیس 2007 نسبت به نسخه های قبلی آن است. ایده جدید تیم طراحی آفیس در بکارگیری ریبون به عنوان یک ساختار جدید، ابتدا با مقاومت کاربران روبرو شد، تا آنجا که extension ی برای آفیس نوشته شد که ریبون را حذف و همان منوی قبلی را جایگزین می کرد!!!

خود من ابتدا با این طرح مشکل داشتم اما بعد از مدتی استفاده از آن واقعا به این نتیجه رسیدم که هیچ طور نمی شد رابط کاربری از این بهتر برای دسترس پذیر کردن امکانات نرم افزار طراحی کرد.

شاید اصلی ترین تفاوت در رابط کاربری شیرپوینت2010 بکارگیری صحیح و مناسب ریبون و همچنین قابلیت باز شدن پنجره ها به صورت popup است.

تعریف مایکروسافت از این ویژگی: رابط کاربری کارآمد با استفاده از کنترل ریبون جدید باعث کاهش هزینه های آموزش، بهبود کارایی و کاهش هزینه ها می شود.

§         ویرایشگر وب

ویرایشگر html در این نسخه خیلی بهتر شده و در بیشتر قسمتهای شیرپوینت هم اضافه شده است. در واقع این بار ویرایشگر وب  در ریبون تعبیه شده است. و میشه گفت هر کاری را باهاش میشه انجام داد

تعریف مایکروسافت از این ویژگی: ویرایشگر وب جدید به کاربران اجازه می دهد که یک سایت را به آسانی سفارشی نمایند. و به تغییرات محیط کسب و کار در زمان کوتاه و با کیفیت مناسب پاسخ دهند.

§         وب پارت سیلورلایت

تعریف مایکروسافت از این ویژگی: با استفاده از وب پارت سیلورلایت می توان به راحتی و به صورت ایمن برنامه های کاربردی و مدیا را درون سایت قرارداد و با آن یکپارچه نمود. به عبارت دیگر تجربه کاربر در کار با سیستم را به یک سطح بالاتر ارتقا داد

§         تم بهبود یافته

تعریف مایکروسافت از این ویژگی: در ترکیب با ویرایشگر وب این نسخه، تم بهبود یافته شیرپوینت 2010 امکان استفاده از تم آفیس مورد علاقه شما را فراهم می کند! همچنین با استفاده از قابلیتهای تغییر فونت و رنگها می توانید سایت شیرپوینت را به ظاهر دلخواه خود تغییر دهید.

§         پشتیبانی از مرورگرهای مختلف

بی شک یکی از واقعی ترین اشکالاتی که به شیرپوینت 2007 وارد بود، عدم امکان استفاده از همه قابلیتهای سیستم در مرورگرهای دیگری نظیر فایرفاکس یا سافاری است. در این نسخه مایکروسافت کمی از سیاستهای انحصارطلبانه خود فاصله گرفته و مرورگرهای فایرفاکس و سافاری را رسما پشتیبانی کرده است. البته بررسی های ما در پرنیان روی کروم هم نتایج قابل قبولی به همراه داشت. در مجموع اینکه دیگه چی می خواهید؟

§         سرویس Visio

در تکمیل سرویسهای مبتنی بر ابر بعد از اکسل سرویس در شیرپوینت 2007، نوبت به visio سرویس در شیرپوینت 2010 شده است. به صورت خلاصه این سرویس امکان مشاهده دیاگرمهای visio به صورت تحت وب را فراهم می نماید.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS