وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

هر گردی گردو نیست یا چگونه نرم افزار بخریم؟

هر گردی گردو نیست یا چگونه نرم افزار بخریم

​یک گوشی آیفون 3 میلیون تومان و یک گوشی چینی با همان مشخصات و همان لیست قابلیت ها 300 هزار تومان. کمتر کسی با چشمان گرد شده نسبت به تفاوت قیمت چشمگیر این دو کالا نسبت به فروشنده معترض می شود. اما در مورد نرم افزار متاسفانه چنین نیست. بارها در مذاکره با مشتریان با این مساله مواجه شده ایم که چرا قیمت مثلا پورتال پرنیان چندین برابر قیمت پورتال فلان شرکت است.

در این مطلب سعی می کنیم توضیح دهیم که چرا یافتن تفاوت بین نرم افزارهای هم عنوان و درک علت اختلاف قیمت آنها برای مشتریان امری پیچیده است. خود را به عنوان یک مشتری فرض کنید که قصد دارید یک نرم افزار اتوماسیون اداری برای شرکت خود خریداری کنید. احتمالا نام چند برند در این حوزه را شنیده اید و با مشورت با دوستان و مقداری جستجو در اینترنت چند گزینه دیگر را نیز پیدا می کنید. اولین اشکال همین جا نمایان می شود. زیرا شما به دنبال کلمه "اتوماسیون اداری" می گردید مانند این است که شما با جستجوی کلمه اتوموبیل نتایجی را فهرست کرده و سپس آن ها را با هم مقایسه کنید. بدیهی است که نتیجه این مقایسه مخصوصا روی قیمت رنج بسیار متنوعی را ایجاد می نماید.
حال شما به عنوان مشتری سعی می کنید دقت را افزایش دهید تا نتایج نامناسب برای شما از لیست نهایی حذف شوند. لذا با تنظیم قرار جلسه پرزنت با شرکت های فروشنده به بررسی نرم افزارها از نزدیک می پردازید. این اقدام البته خوب است ولی بررسی ویژگی های یک نرم افزار در سطح اتوماسیون در یک جلسه 2 ساعته تقریبا غیر ممکن است. و آنچه پرزنت می شود بیشتر ظاهر کلی نرم افزار است.
 
خوب راه حل چیست؟
آنچه نویسنده این مطلب پیشنهاد می کند انجام مراحل ذیل برای خرید یک نرم افزار است.
1-    بودجه ی خرید نرم افزار را مشخص کنید. قطعا نمی توان با 300 هزار تومان آیفون خرید. پس واقع بین باشید و حداکثر بودجه ممکن برای خرید نرم افزار را مشخص کنید. لازم نیست این بودجه را به فروشندگان اعلام کنید.
2-    با همکاری یک مشاور بی طرف و البته غیر متعصب به تکنولوژی خاص، لیست انتظارت (RFP) را از نرم افزار تهیه کنید. مجددا لازم است تاکید شود که واقع بین باشید و انتظارات را مطابق با بودجه تهیه نمایید. قطعا اگر همه امکانات و قابلیت ها را بخواهید و بودجه کافی هم نداشته باشید بایستی کیفیت را از لیست انتظارات خط بزنید.
3-    RFP را از طریق استعلام، مناقصه و یا هر روش دیگری در اختیار تامین کنندگان قرار دهید. و بر اساس RFP قیمت پیشنهادی آن ها را دریافت نمایید. موارد خارج از رنج بودجه چه کمتر و چه بیشتر را حذف کنید.
4-    با موارد باقی مانده جلسه پرزنت بگذارید و RFP را در دست بگیرید و درخواست کنید انتظارات را در نرم افزار به شما نمایش دهند.
5-    بهترین گزینه به لحاظ فنی را انتخاب کنید و نرم افزار را خریداری کنید.

نظرات (2) -

 • ایمان نعمتی
  به نکته خوبی اشاره کردین، اما متاسفانه راه حل هایی که ذکر کردین، تو ایران کاربردی نداره!
  مشتری اگه دولتی باشه که مسئول مربوطه فقط به دنبال رابطه بازی و سود خودشه و کیفیت نرم افزار براش مهم نیست، مهم اینه که چی بهش میرسه!
  اگه خصوصی باشه هم، چون پول ندارن، دنبال ارزون ترا هستن.
  • مهدی علیزاده
   اتفاقا سعی شده است راهکارمناسب ایران باشد. چون شخصا اعتقادی به راهکارهای ترجمه ای یا انتزاعی ندارم.
   البته نکاتی که شما در خصوص رابطه و رانت اشاره کردید هم درست است اما با فرض اینکه  یک سازمان دولتی بخواهد خرید نرم افزار انجام دهد و باز فرض اینکه رابطه در این خرید نقش اصلی ندارد. مساله مهم این است که واقع بین باشند و نخواهند با حداقل هزینه بهترین نرم افزار بازار را خریداری کنند. چون قطعا نتیجه ای جز شکست پروژه نخواهد داشت.
   در مورد شرکت های خصوصی هم درست که بودجه کافی ندارند ولی باز مهم این است که بپذیرند چقدر پول دارند و متناسب با آن برای خرید اقدام کنند.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS