وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

هاستينگ يا ميزباني شيرپوينت فارسي

در انتهاي بسياري از جلسات كه به منظور معرفي شيرپوينت و همچنين قابليتهاي منحصر به فرد آن به منظور به كارگيري در راه اندازي  يك پورتال واقعي برگزار مي كنيم.  به يكسري سوال جديد مي رسيم.
   "خوب، قبول كنيم كه شيرپوينت خوب است، اوه نه عالي است مخصوصا به عنوان پورتال! حال چگونه آنرا روي هاست نصب كنيم؟ آيا هاست اختصاصي لازم است؟ هزينه آن چقدر است؟ لايسنس آن را چه كنيم و چندين سوال ديگر كه حاكي از آن است كه  خيلي از ما به آن دليل كه نمي دانيم شيرپوينت به لحاظ فني براي راه اندازي به چه چيزهايي نياز دارد،‌يا از اين طرف بوم مي افتيم يا از آن طرف بوم :)"

اين طرف بوم: خوب ما يك هاست داريم كه .Net و Sql Server را پشتيباني مي كند. خوب چرا نمي شود شيرپوينت را روي آن نصب كرد. مگر شما نگفتيد كه زيرساخت شيرپوينت .Net و Sql server است؟
آن طرف بام: خوب پس لازم است يك سرور اختصاصي بخريم، لايسنس شيرپوينت را هم بخريم، sql و ويندوز را هم بخريم. خوب يكهويي بگو بريد مايكروسافت را بخريد، خلاص :O

واقعا چطور مي شود از اين همه توانمندي شيرپوينت روي ا��نترنت بهره برداري نمود؟
شيرپوينت مجموعه اي از سرويسهاي ويندوزي، پايگاه داده، و web applicationها است كه باعث مي شود نتوان آنرا مانند يك سيستم ساده .net ي روي يك هاست كه صرفا از .Net و Sql پشتيباني مي كند، نصب نمود. لذا لازم است كه هاست مورد نظر شيرپوينت را هم مانند يك تكنولوژي Support كند. تا بتوانيم راهكارها و پورتال سازمان خود را روي آن هاست راه اندازي كنيم. اين سرويس "هاستينگ شيرپوينت" با ظهور شيرپوينت 2003 در دنيا معمول شد. و چندين سايت وجود دارند كه اين سرويس را ارايه مي دهند.
خدا را شكر، همه چيز حل شد، بريم پورتال را راه اندازي كنيم.
هنوز مقداري ديگر صبر لازم است. سرويسهاي ميزباني شيرپوينت فقط از Language packهايي كه توسط خود مايكروسافت عرضه مي شود، پشتيباني مي كنند. در نتيجه زبان فارسي و تقويم شمسي توسط اين گونه ميزبانها پشتيباني نمي شود.
هر چي كه رشته بوديد رو كه پنبه كرديد، خوب بايد چي كار كرد؟
سرويس هاستينگ شيرپوينت فارسي(Zone) كه به صورت مشترك توسط پرنيان و آفتاب ارايه مي شود، به طور كامل اين نياز را تحت پوشش قرار مي دهد، در اين سرويس شيرپوينت فارسي شده به همراه تقويم شمسي  و البته ديگر Language packهاي پشتيباني شده توسط مايكروسافت جهت ارايه هر گونه راهكار از جمله پورتال در دسترسي مي باشد.

البته هنوز هم اين گزينه وجود دارد كه براي ارايه هر سرويسي حتي يك سايت HTML استاتيك مي توان هاست اختصاصي خريد. پس موضوع هاست اختصاصي يك راه حل نيست، بلكه يك انتخاب است كه همواره و براي همه مسايل وجود دارد.

ادامه دارد ...

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS