وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

نرم افزار سفارشی گران است. پکیج جواب کار من را نمی دهد. چه کنم ؟

مدیریت فرآیندهای سازمانی با فرآیند ساز پرنیان​در این پست ما به بررسی یکی از مسیرهای پیشرفت تکنولوژی تولید نرم افزار می پردازیم.
اشخاص و سازمانها عموما نیازهای نرم افزاری خود را از یکی از دو طریق زیر برآورده می کنند.
1.    یکی از بسته های نرم افزاری موجود در بازار نرم افزار را تهیه می کنند و نیاز های خود را با آن منطبق می کنند.
2.    نیازهای خود را به یک شرکت نرم افزاری و یا برنامه نویس ارائه می کنند تا یک نرم افزار منطبق با نیاز آنها تولید نماید.

هر کدام از این دو روش کارکردهای خاص خود را دارد. اما در بسیاری از مواقع هیچ کدام از دو روش فوق نمی تواند انتخاب مناسبی باشد . به عنوان مثال فرض کنید که شما در سازمان خود فرایندهای خاص کسب و کار خود را دارید . این فرایندها دائم بر اساس تجربه و تغییرات سریعی که در محیط کسب و کار اتفاق می افتد (تغییر قوانین ، بهبود فرایندها ، تغییر شیوه های مدیریتی و ...) بایستی به روز شود.

فرض کنید شما از راه حل اول استفاده کرده باشید . بسته نرم افزاری بر اساس ویژگیهای خود محدودیتهایی را برای شما به وجود می آورد.
1.    بسته نرم افزاری خود را با نیازهای شما هماهنگ نمی کند . این شما هستید که باید نیازهای خود را با بسته نرم افزاری منطبق کنید و در حد امکاناتی که بسته نرم افزاری ارائه می دهد از آن استفاده کنید.
2.    توسعه دهنده بسته نرم افزاری نیازهای عمومی را به نرم افزار خود اضافه خواهد کرد . بنابراین امکانات و نیازهایی که خاص شما هستند ممکن است هیچگاه به نرم افزار اضافه نشود.
3.    حتی در صورتی که نیاز شما یک نیاز عمومی باشد باز هم شما باید تا آمدن نسخه بعدی نرم افزار صبر کنید . ممکن است تا آن زمان شرایط کسب و کار و نیازهای شما تغییر کرده باشد و امکاناتی که اضافه شده است دیگر به کار شما نیاید.

فرض کنیم شما سراغ راه حل دوم یعنی تولید نرم افزار سفارشی می روید . مشکلات زیر برای شما ایجاد می شود.
1.    تولید یک نرم افزار کاری زمانبر و پر هزینه می باشد . شما باید خیلی صبر کنید و زیاد پول پرداخت کنید.
2.    تغییر نرم افزار از تولید آن نیز پرهزینه تر می باشد . بنابراین شما به ازای تغییراتی که درخواست می دهید هزینه و زمان زیادی باید صرف کنید.
3.    نرم افزار تولید شده خاص شما معمولا به درد کس دیگری نمی خورد . شما به تنهایی دارید هزینه تولید ، توسعه و تغییرات و پشتیبانی نرم افزار را پرداخت می کنید (در حالی که در بسته های نرم افزاری تمامی استفاده کنندگان از بسته های نرم افزاری این هزینه را پرداخت می کنند).

با توجه به فرضی که در ابتدا داشتیم که نیازهای شما در حال تغییر می باشد شما قطعا (مگر اینکه جزو 1 درصد باشید) توان پرداخت هزینه های تغییر و توسعه نرم افزار سفارشی را نخواهید داشت و عملا یا از تغییرات صرف نظر می کنید و یا اینکه نرم افزار را کنار خواهید گذاشت.

می بینیم که هیچ کدام از این دو راه حل جواب نیاز شما را نمی دهد . خوب راه حل این مساله چیست؟
ممکن است یک سیستم مدیریت فرایندهای سازمانی مشکل شما را حل کند. این سیستم برای شما چه کاری انجام می دهد ؟
به شما امکان می دهد که نیازهای خودتان را خودتان برآورده کنید. شما برنامه نویس نیستید ؟ اشکالی ندارد . این سیستم برای برنامه نویس ها طراحی نشده است. در سیستم مدیریت فرایندهای سازمانی ، شما مدل فرایند خود را ایجاد می کنید . نه اینکه برنامه آن را بنویسید . مدل طراحی شده توسط شما به وسیله یک موتور گردش کار اجرا می شود و نتیجه ای را که می خواهید تولید می کند.

با یک مثال این مورد را توضیح می دهم.
شما می خواهید یک فرایند مرخصی در بستر سیستم مدیریت فرایندهای سازمانی طراحی کنید . شما باید فرم خود را با استفاده از فرم ساز طراحی کنید و به سیستم بگویید که این فرم بر اساس چه شرطی از چه مرحله ای به چه مرحله ای برود . شما لازم نسیت برنامه نویسی بلد باشید و یا حتی بدانید که سیستم چگونه این کار را انجام می دهد . شما فقط لازم است بتوانید یک مدل توصیفی (که زبان مشترک شما و سیستم مدیریت فرایندهای سازمانی می باشد) ایجاد نمایید. بقیه کارها خودبخود انجام می شود.

حالا می خواهم یک سیستم مدیریت فرایندهای سازمانی بخرم . از کجا بدانم که چیزی که می خرم یک سیستم مدیریت فرایندهای سازمانی است و یک سیستم گردش فرم ساده نیست . در پست بعدی در مورد ویژگیهای این نوع سیستم ها توضیح داده خواهد شد.

نظرات (2) -

 • ط
  سلام خوب بود در کنار حسن راهی که پیشنهاد میدهید عیب آن را هم میگفتید. الیته شاید فکر مکنید روش شما عیبی ندارد؟
  • شیوا
   سلام
   هیچ راه حلی بدون اشکال نیست. شما باید بررسی کنید که بر اساس شرایط شرکت و یا سازمان کدام راه حل برای شما مناسب تر است

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS