وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

مقایسه فرآیند ساز پرنیان و نینتکس

تولید نسخه 2013 از فرآیند ساز پرنیان که بر پایه قابلیت های شیرپوینت 2013 نوشته می شود تا امروز حدود 30 درصد پیشرفت داشته است. با توجه به اینکه تنها فرآیند ساز شیرپوینتی ایرانی، "فرآیند ساز پرنیان" است و دیگر همکاران از محصول خارجی به نام نینتکس استفاده می کنند بد ندیدم که در این پست به مقایسه ویژگی های این دو محصول بپردازم.

 مناسب برای فرآیندهای انسانی
از یک نگاه فرآیندها به دو دسته تقسیم می شوند، فرآیندهای ماشینی که گام های مختلف آن تماما توسط کامپیوتر انجام می شود و در هیچ مرحله ای برای دریافت اطلاعاتی از کاربر منتظر نمی ماند و فرآیندهای انسانی که عمدتا در سیستم های BPMS مدیریت می شوند که در تمام مراحل یا بخشی از آنها موتور گردش فرآیند برای دریافت اطلاعاتی از کاربر انسانی منتظر می شود. فرآیندهایی چون مرخصی، درخواست کالا، عقد قرارداد، امکانسنجی تولید، درخواست مساعده، تسویه حساب و... که معمولا برای مدیریت سازمان ها استفاده می شوند عمدتا در دسته فرایندهای انسانی قرار می گیرند. در فرآیندهای انسانی لازم است که موتور فرآیند ساز داده مناسب را به شکل ساده در محل مناسب و با دسترسی صحیح به کاربر مجاز نمایش دهد. فرآیند ساز پرنیان به گونه ای ساخته شده است که برای طراح فرآیند این امکان را فراهم می کند تا بدون درگیر شدن با کد نویسی یا مسائل پیچیده فنی این نیاز را برطرف کند اما در ابزارهای نظیر نینتکس که بیشتر برای فرآیندهای ماشینی مناسب هستند رفع این نیاز پیچیده، زمانبر و در بعضی موارد الزام به کدنویسی است.
 نمودار طراحی فرآیند
طراحی فرآیند به دو صورت ترتیبی (Sequensial) و ماشین حالت (State Machine) امکان پذیر است. بیشتر نرم افزارهای طراحی گردش کار از جمله نینتکس و Sharepoint Designer از مدل ترتیبی استفاده می کنند. طراحی فرآیند به صورت ترتیبی برای فرآیندهای ماشینی و یا کوچک انسانی مناسب است اما وقتی فرآیند بزرگ باشد و یا پیچیدگی های زیادی در نحوه گردش آن وجود داشته باشد و یا رفت و برگشت بین مراحل زیاد باشد. استفاده از شیوه ترتیبی عملا اسپاگتی ایجاد خواهد کرد که درک آن غیر ممکن خواهد شد. علاوه بر آن در شیوه ترتیبی تفکیک دقیقی بین مراحل وجود ندارد و "مرحله" بیشتر یک دسته بندی از مجموعه ای فعالیتها است. اما شیوه طراحی ماشین حالت که شیوه استفاده شده در فرآیند ساز پرنیان است بسیار مناسب تر و شفاف تر است. هر چند که از لحاظ زیبایی ظاهری نمودار، به خوشگلی نمودار ترتیبی نیست :) در شیوه ماشین حالت فرآیند از چند State تشکیل شده است و هر State دارای بخشی شروع، بدنه و پایان است و در هر بخش می تواند یک نمودار ترتیبی قرار داد. و برای رفتن به State دیگر کافی است خط انتقال(Transition) ترسیم شود و شرط انتقال مشخص شود. طراحی فرآیندهای بزرگ و سازمانی با این شیوه بسیار قابل فهم تر و دقیقتر است تا روش ترتیبی

 
راهکار یا ابزار
نینتکس ابزاری است برای طراحی گردش کار یا فرآیند در محیط شیرپوینت، که البته ابزار کارآمدی است ولی برای اینکه بتوان فرآیندهای سازمانی را اجرایی نمود علاوه بر ابزار یه چیزهای دیگری مانند داشبورد یا میزکار، کنترل دسترسی ها بر اساس اطلاعات فرآیندها، گزارشات، تفویض اختیار  و ...هم نیاز است که در صورت استفاده از ابزاری مشابه نینتکس باید همه این موارد را هر بار ساخت و ابزار کمک چندانی برای این موارد نمی کند. اما فرآیند ساز پرنیان یک راهکار کامل است که در آن میزکاری قرار داده شده است که هر کاربر به تسک های خودش دسترسی دارد، می تواند از فرآیندهای که به آن ها دسترسی دارد را نمونه جدید ایجاد کند و همچنین درخواست های خودش را پی گیری کند. و از آخرین وضعیت آن مطلع شود همه این موارد در کنار هم و بسیار ساده طراحی شده اند. امکان تفویض اختیار برای فرآیندها به سادگی فراهم شده است. تعیین مسیر گردش بر اساس چارت سازمانی در آن تعبیه شده است. کارهای تکراری مانند برگشت به عقب در هر فرآیند به صورت خودکار توسط موتور فرآیند ساز انجام می شود ونیازی نیست طراح در هر فرآیند آن را اجرایی نماید.
 
نتیجه گیری
نینتکس ابزار خوبی برای اجرای فرآیندهای ماشینی است اما برای پیاده سازی و استقرار فرآیندهای سازمانی مناسب نمی باشد. در عوض فرایند ساز پرنیان بیشتر برای اجرای فرآیندهای سازمانی سفارشی سازی شده است.
 
 

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS