وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

معرفی BCS در شیرپوینت 2010

این پست بر اساس مجموعه ای از گفتگوها در خصوص قابلیتهای سرویس جدید ارتباطی کسب و کار (Business Connectivity Services (BCS)) شیرپوینت 2010 و آفیس 2010 نوشته شده است. 

در یک نگاه سطح بالا هدف از BCS، ایجاد ارتباط بین کاربر نهایی و داده های کسب و کار بر اساس نیاز شغلی و کاری اوست بدون اینکه نیاز باشد برنامه ای که در حال کار با آن است را ببندد و یا از آن خارج شود و وارد برنامه دیگری شود. این سرویس با این نگاه و تفکر ساخته شده است که برای کاربر نهایی م��م نیست که داده ها از کجا می آیند. به طور مثال او در کاری که در حال انجام آن است به اطلاعات کالاها نیاز دارد، خوب BCS این امکان را فراهم می کند که چه در محیط آفیس 2010 وچه در شیرپوینت 2010 شما به داده های تمامی منابع اطلاعاتی دیگر دسترسی دارید.

BCS نسخه تکامل یافته تر BDC شیرپوینت 2007 است. که قابلیتهای شیرپوینتی را به عنوان بستری جهت توسعه برنامه های کاربردی ترکیبی افزایش می دهد. قابلیتهای تکمیلی، سرویسها و ابزارهای BCS باعث سهولت در توسعه ارتباطی یکپارچه و عمیق با سرویسها و منابع داده خارجی می شود. با استفاده از BCS، شیرپوینت 2010 و آفیس 2010 را قادر می سازد تا به منابع اطلاعاتی نرم افزارهای دیگر مانند مالی، پرسنلی، کالا، اتوماسیون و ...

 

تفاوتهای BCS در شیرپوینت 2010 نسبت به جوانی هایش (BDC) در شیرپوینت 2007
موجودیتهای
BDC، وب پارتها و ستونهایی از نوع BDC در لیستها همه و همه به منظور ایجاد یک ارتباط فقط خواندنی با سیستمهای خارجی طراحی شده بودند. اما BCS یکپارچگی عمیق تری را مستقیما درون شیرپوینت 2010 و آفیس 2010 با منابع داده خارجی و به قابلیت خواندن/نوشتن فراهم می کند. در یک کلام BDC یک ارتباط یک طرفه در شیرپوینت 2007 است ولی BCS یک ارتباط دو طرفه هم در شیرپوینت 2010 و هم در آفیس 2010

ویژگیهای کلیدی BCS

تعدادی از قابلیتهای کلیدی BCS به شرح ذیل است:

  • خواندن/نوشتن: با استفاده از BCS می توان از طریق شیرپوینت 2010 و آفیس 2010 داده های منابع خارجی را نمایش، ایجاد، به روز رسانی و یا حذف کرد.
  • گزینه های بیشتر برای اتصال: علاوه بر امکان اتصال به پایگاه داده و وب سرویس، امکان اتصال به سرویسهای WCF نیز فراهم شده است. همچنین می توان کد خاصی را از طریق .Net Assembly Connector به منظور کنترل داده ی در حال انتقال اضافه نمایید.
  • ابزارهای طراحی و سفارشی سازی:سرمایه گذاری کلان روی SharePoint Designer 2010 و Visual Studio 2010 امکان ایجاد و سفارشی سازی راهکارهای اتصال را بدون کد نویسی و یا با کد نویسی فراهم کرده است. راه حلهای ترکیبی توسط تیم ها با به کار گیری ابزارهای مختلف ایجاد می شوند و این باعث تولید سریعتر و ساده تر برنامه های کاربردی می گردد.
  • یکپارچه سازی بهتر با ابزارهای کلاینت: نمایش داده های منابع خارجی به صورت داده های درونی لیستهای شیرپوینت و سپس اتصال آنها به Outlook و SharePoint Workspace. سفارشی سازی فرمهای InfoPath برای افزودن منطقهای کسب و کار به شیرپوینت و SharePoint Workspace(فضای کاری شیرپوینت). سفارشی سازی Outlook برای تامین نماها، فرمها، دکمه های روی ریبون و یا نمایش داده های مفهمومی در نوار وظیفه - همه و همه بدون نوشتن کد!
  • کار به صورت آنلاین و آفلاین: داده های خارجی در کش پایگاه داده SQL CE که همراه با مجموعه آفیس 2010 نصب می شود، ذخیره می گردند. در زمانی که اتصال شبکه قطع می شود. کش به صورت خودکار به مد آفلاین می رود. و زمانی که اتصال مجددا برقرار می شود. BSC داده هایی که در ممنابع خارجی تغییر کرده اند را به صورت اتوماتیک همگام سازی می کند.
  • چرخه زندگی برنامه ها: با استفاده از تکنیک ClickOnce راهکارهای ترکیبی شیرپوینتی را روی ماشینهای مجهز به آفیس 2010 نصب کنید. کاربران نهایی می توانند به روز رسانی برنامه ها را به راحتی دریافت نمایند.

معماری BCS

در تصویر زیر یک نمای شماتیک از معماری BCS را در ارتباط با شیرپوینت 2010 و آفیس 2010 مشاهده می کنید.

Business Connectivity Services

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS