وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

مایکروسافت اکسچنج سرور، قویترین ایمیل سرور سازمانی

مایکروسافت اکسچنج سرور، قویترین ایمیل سرور سازمانی

یکی از بزرگترین پروژه‌های مایکروسافت و بخشی از خط تولید Microsoft Server است که امکان ارسال، دریافت و مدیریت Email، تماس ها، تقویم و مدیریت وظایف را فراهم می‌کند. اولین نگارش از این محصول در سال 1993 به صورت محدود در اختیار حدود 500 شرکت قرار گرفت. در سال 1996 اولین نگارش عمومی این محصول آن به نام Exchange Server 4.0 ارائه شد و در سال 1997 با ارائه نگارش Exchange Server 5.0 آمار مشتریان این محصول به 32 هزار کاربر رسید. به همراه این نگارش اولین نسخه Outlook Web Access نیز ارائه شد. در سال 2000 اولین نگارش یکپارچه ی آن با Active Directory ارئه شد. در سال 2003، Exchange Server 2003 ارائه شد. در اواخر سال 2006، Exchange Server 2007 ارائه شد که مهمترین تفاوت آن با نگارش های قبلی، ارائه ی آن تنها برای سکوهای 64 بیتی بود. در اواخر سال 2009، نگارش 2010 این محصول ارائه شد که تنها با سرور 2008 سازگار می باشد. هم اکنون مایکروسافت، نگارش 2013 را در بازار دارد.

امکانات شاخص در اکسچنج سرور
اکسچنج سرور ضد هرزنامه داخلی خود و تکنولوژیهای کدنگاری را با ضد ویروسهای پیشرفته ترکیب کرده تا سطوح مختلف مسائل امنیتی را مدیریت کند. اکسچنج سرور با OWA (Outlook Web App) امکان دسترسی را به همه آیتم های ذخیره شده در سرور و تبادل اطلاعات را در یک محیط تحت وب که از تمامی مرورگرها قابل دسترسی است را برای کاربران فراهم می کند. همچنین امکان کنترل و مدیریت تحت وب بخش های مختلف سرور را با ECP (Exchange Control Panel) به مدیران می دهد. با Exchange ActiveSync کاربران تلفن های هوشمند نیز در هر کجا که باشند می توانند به اطلاعات ذخیره شده در صندوق های پستی خود دسترسی داشته باشند. اکسچنج سرور راهکار های جامعی برای پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات در سطح پایگاه داده به صورت اتوماتیک و همیشه در دسترس بودن و حفظ اطلاعات در زمان خطاهای شبکه ارائه می دهد.

امکانات توسعه در اکسچنج سرور
یکی دیگر از ویژگی های اکسچنج سرور ارائه امکانات توسعه بسیار زیادی است که آن را به محصولی فراتر از یک میل سرو تبدیل کرده. در واقع شما می توانید از این محصول به عنوان یک بستر برای ارائه راهکار ها و برنامه های جدید استفاده کنید. در ارائه نگارش های جدید، مایکروسافت همواره این امکانات را بهبود بخشیده و قابلیتهای توسعه جدیدی به اکسچنج سرور اضافه کرده است. در مواردی نیز بر اساس بازخورد مشتریان برخی از امکانات نگارش های قبل حذف یا با امکانات جدید ترکیب و جایگزین شده اند. این امکانات شما را قادر می سازد با تکنولوژی ها و زبان های مختلف برنامه نویسی به توسعه و تولید برنامه های جدید برای اکسچنج بپردازید. برخی از این امکانات برای دسترسی به داده های ذخیره شده در اکسچنج سرور و برخی نیز برای کنترل و مدیریت اکسچنج سرور است. در ادامه قصد داریم با برخی از مهم ترین امکانات توسعه قابل استفاده این محصول آشنا شویم.

Outlook Object Model (OOM)
Outlook یکی ار برنامه های مجموعه Office برای دسترسی به ایمیل و مدیریت صندوق پستی است. اکسچنج سرور از Outlook به عنوان بستر اصلی ایمیل خود استفاده می کند. برای استفاده از تمام امکانات موجود در اکسچنج، کاربران می توانند از برنامه Outlook استفاده کنند. در واقع قدرت اکسچنج سرور در پشت قابلیت ها Outlook نهفته است. به همراه Outlook یک مجموعه کلاس و ساختار به نام Outlook Object Model (OOM) برای دسترسی به داده های موجود در Outlook ارائه می شود. با OOM شما می توانید به تمام آیتم ها، پوشه ها، تماس ها، تقویم و وظایف موجود در صندوق پستی کاربر دسترسی داشته باشید. مایکروسافت تکنولوژی های مختلف را با زبان های مختلف برنامه نویسی به برنامه نویسان برای کار با OOM معرفی کرده است.

Exchange Web Services (EWS)
EWS یک وب سرویس است که امکان ارتباط برنامه های تحت کلاینت را با اکسچنج سرور فراهم می کند. این وب سرویس از پیام های XML برای تبادل اطلاعات با سرور استفاده می کند. از طریق این وب سرویس برنامه نویسان زبان های دیگر مانند Java نیز می توانند به توسعه اکسچنج سرور بپردازند. مایکروسافت برای ساده کردن کار توسعه برنامه نویسان یک مجموعه کلاس و ساختار را بر ای .net به نام EWS Managed API ارائه کرده است. EWS امکان دسترسی به اکثر داده هایی که در Outlook قابل دسترسی بودن را به شما می دهد. شما می توانید محیط های کاملا سفارشی و مستقل برای مدیریت و دسترسی به ایمیل و داده های ذخیره شده در اکسچنج سرور بسازید.

Outlook Web App Customization
Outlook Web App یک محیط تحت وب برای دسترسی به داده های ذخیره شده در اکسچنج سرور است که توسط ASP.net نوشته شده است. از نگارش 2010 به بعد این محصول از همه مرورگر های روز دنیا پشتیبانی می کند. برنامه نویسان می توانند فرم های این محیط را براساس سلیقه شرکتها و سازمان ها تغییر دهند، تم بسازند، فرم های جدیدی برای پشتیبانی از ایتم های سفارشی بسازند و امکانات دلخواه مدیران و کاربران را به این محیط اضافه کنند.

Exchange Server Management Shell SDK
Exchange Management Shell یک پوسته مبتنی بر Windows PowerShell است که مجموعه کاملی از دستورات مدیریتی را در اختیار مدیران قرار میدهد. برنامه نویسان می توانند با امکانات ارائه شده ابزارهای جدیدی برای ساده کردن روال های مدیریتی، گزارش گیری بسازند تا مدیران بتوانند چه از طریق محیط سرور یا دسترسی از وب به مدیریت و کنترل اکسچنج سرور بپردازند.

شرکت پرنیان پردازش پارس با بهره گیری از توانایی منحصر به فرد این محصول توانمند مایکروسافت و با برنامه نویسی استاندارد روی آن اولین نرم افزار اتوماسیون اداری مبتنی بر اوتلوک و اکسچنج را تولید کرده است.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS