وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

فروش یک بسته نرم افزاری چقدر سود دارد؟

تولید نرم افزار از آن دسته کارهایی است که هزینه های آن به درستی شناخته و معرفی نشده اند. بسیار دیده ام افرادی را که به قیمت های اعلام شده از سوی صنف اعتراض می کنند علیرغم آنکه تمام قیمت های اشاره شده در نرخ نامه نصر با ذکر دلایل مستدل محاسبه شده اند.
متاسفانه این نگرش اشتباه و نادیده گرفتن بسیاری از هزینه های تولید در بسیاری از شرکت های نرم افزاری به خصوص شرکت های نوپا نیز وجود دارد. و باعث شده است که قیمت تمام شده محصولات نرم افزاری تلرانس بسیاری داشته باشد. و این خود عامل دیگر است بر اینکه مشتریان دچار سردرگمی شده و نتوانند بین محصولاتی که با یک نام ولی با قیمت های متنوع و با اختلاف زیاد ارایه می شوند تمایز دقیقی ایجاد کنند.

 
اما هزینه های تولید نرم افزار چه هستند؟
بسیاری گمان می کنند که برپایی یک شرکت و تولید نرم افزار سرمایه چندانی نمی خواهد. چرا؟ زیرا که سرمایه گذاری را صرفا در خ��ید تجهیزات و برپایی سوله و ورود ماشین آلات می دانند. حال آنکه سرمایه اصلی یک شرکت نرم افزاری نیروی انسانی ماهر و ماندگار است و البته صرف چندین ماه یا سال وقت برای تولید نرم افزار مناسب و بعد از آن نیز نگهداری و توسعه نسخ جدید و همین طور الی آخر ...
اکثر نیروی های فارغ التحصیل شده از دانشگاهها برای تبدیل شدن به یک نیروی کار واقعی نیاز به آموزش دارند و هزینه های این آموزش ها و اشتباهات حاصل از کم تجربگی این نیروها توسط شرکت های نرم افزاری پرداخت می شود.
معروف است که نیروهای IT مانند ماهی لیز هستند و یک جا ماندگار نیستند. جابه جایی نیرو، انتقال کد و دانش به نیروهای جدید هزینه هایی است که به صورت مکرر و مداوم بار تولید کنندگان نرم افزار می شود.
مشتریان صرف نظر از مبلغی که بابت نرم افزار می پردازند انتظار پشتیبانی مطلوب و در لحظه دارند که البته توقع درستی است اما تجهیز یک تیم پشتیبانی و تامین هزینه های آن ها برای ارایه خدمات مطلوب یعنی صرف هزینه بسیار
هزینه های مالی، دفتری، تاخیر در دریافت مطالبات از مشتریان نیز با بزرگ شدن شرکت رشد نمایی پیدا می کنند. این موارد در کنار هزینه های روتین دیگری چون تبلیغات، اجاره، تحقیق و ... که اگر درست انجام شوند و درست محاسبه گردند، همه ما را متوجه می کنند که صنعت نرم افزار نیاز به سرمایه گذاری دارد و سود حاصل از فروش نرم افزار آنقدر نیست که حتی بتواند رشد طبیعی یک شرکت را در شرایط کنونی تامین کند.
 
و به عنوان درد دل می گویم:
در جشنواره گیلاس پرنیان برای خرید هر محصول تقریبا 20 درصد تخفیف از طریق ارایه هدایا و ماژول ها و خدمات بیشتر به مشتریان عزیز پرنیان ارایه شده است. اما بعضا این عدد را کافی نمی دانند! به راستی فکر می کنند یک محصول نرم افزاری چقدر سود دارد؟

 

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS