وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

شیرپوینت 2013 -اَپ (APP) مدل چیست؟

​در شیرپوینت 2013 روش اضافه شدن برنامه های جانبی به شیرپوینت بازنگری شده است. اگر چه هنوز هم از وب پارت در شیرپوینت 2013 پشتیبانی می شود اما قطعا مدل اپ روشی است که مایکروسافت بر آن اصرار دارد.

مروری بر وب پارت
وب پارت های سنتی به صورت مستقیم در Front-end سرور شیرپوینت نصب می شوند و در نتیجه کد این وب پارت ها مستقیما در همان سرور اجرا می شود. میزان سنگینی این کد و باری که برای منابع سرور ایجاد می کند بسته به معماری آن می باشد. کد بعضی از وب پارت ها ممکن است بسیار سبک باشند و صرفا یک وب سرویس را فراخوانی کنند و نتیجه آن را نمایش دهند. اما کد بعضی دیگر دارای محاسبات پیچیده و سنگین بوده و در نتیجه مصرف CPU زیادی دارند. در مدل سنتی در واقع وظیفه تامین، کنترل و مدیریت مصرف منابع سرور به عهده administrator می باشد.

مدل اپ شیرپوینت 2013 
 
 
اَپ مدل شیرپوینت 2013 چه تغییری ایجاد کرده است؟
ویژگی های مختلف اَپ مدل شیرپوینت 2013 به شرح زیر است:
-    مشابه به اپ های فیس بوک تمام اپ های شیرپوینت 2013 که کد برنامه نویسی دارند، خارج از شیرپوینت 2013 اجار می شوند. اتصال و احراز هویت کد این وب پارت ها از طریق Client-side Object model و OAuth کنترل می شود.
-     اپ ها از طریق IFrame به صفحات شیرپوینت متصل می شوند. و بایستی دامنه ای که این IFrameها به آن متصل هستند با دامنه سرور شیرپوینت 2013 متفاوت باشد. با این کار شیرپوینت 2013 از اپ هایی که بر روی آن نصب می شوند به صورت کامل ایزوله می شود. URL هر IFrame دارای اطلاعاتی است که اپ مربوطه از آن برای اتصال به شیرپوینت از طریق Client-side Object model استفاد می کند.
-    اپ ها می توانند بر روی فروشگاه شیرپوینت مایکروسافت و یا هر فروشگاه اختصاصی قرار داده شوند. زمانی که فردی یک اپ را روی شیرپوینت نصب می کند. عملا در حال طی یک پروسه خرید است.
ساختار جدبد اپ مدل شیرپوینت 2013 مجموعه ای از مزایا و البته محدودیت ها را به همراه دارد. از آنجا که اپ های شیرپوینت 2013 بوسیله IFrameی که به دامنه دیگری اشاره می کند محصور می شوند لذا مسائل مربوط به جدا سازی استایل های اپ از استایل های شیرپوینت، جدا سازی شناسه تگ های استفاده شده در اپ از شناسه تگ های شیرپوینت، جدا سازی فریم ورک جاوا اسکریپت، و حملات بالقوه  cross-site scripting به طور کل حل می شوند. اما در سوی دیگر باز به همان دلیل که اپ ها IFrame هستند، مسائل ساده ای چون داشتن یک تصویر کامل پس زمینه برای صفحه در زمانی که یک دیالوگ باز می شود ناگهان پیچیده و بعضا غیر ممکن می شود.
اپ شیرپوینت 2013 
 
با جدا شدن سرور اجرا کننده برنامه های اپ به صورت چشمگیری تامین و مدیریت front-end سرورهای شیرپوینت آسان می شود. هر چند که هنوز امکان اجرای کوئری های سنگین روی شیرپوینت از طریق Client Object Model وجود دارد.
از دید برنامه نویسی نیز تحول چشمگیری برای اپ های شیرپوینت بوجود آمده است. هم اکنون برنامه نویسان می توانند منطق سمت سرور اپ ها را با استفاده از Asp.ent MVC و یا حتی PHP پیاده سازی کنند. 

ویدئوی ذیل از سایت مایکروسافت به صورت زیبایی قابلیتهای اپ های شیرپوینت 2013 را به تصویر کشیده است.

ویدئوی اپ شیرپوینت 2013
 

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS