وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

شیرپوینت چیست؟ معرفی کامل مایکروسافت شیرپوینت

شیرپوینت چیستمایکروسافت شیرپوینت، یک بستر نرم افزاری تحت وب است که توسط شرکت مایکروسافت تولید و عرضه شده است. اولین نسخه از شیرپوینت در سال 2001 منتشر شد. و آخرین نسخه از آن با نام شیرپوینت 2019 در سال 2018 وارد بازار شده است. نسخه‌های ابتدایی شیرپوینت بیشتر برای کاربردهایی نظیر مدیریت محتوا و مدیریت اسناد مورد استفاده قرار می گرفت. اما قابلیتهای قابل توجه متعددی به نسخه های اخیر شیرپوینت اضافه شده است.
شیرپوینت شامل مجموعه‌ای از تکنولوژی‌های چند منظوره تحت وب است که بر روی یک ساختار فنی قوی قرار گرفته است. به صورت پیش فرض رابط کاربری شیرپوینت مشابه مایکروسافت آفیس است و یکپارچگی بالایی با مجموعه آفیس دارد. ابزارهای تحت وب شیرپوینت به گونه‌ای طراحی شده است که توسط کاربر غیر فنی قابل استفاده باشد. شیرپوینت بستر مناسبی برای راهکارهایی چون پورتال داخلی، مدیریت فایل ها و اسناد، تعاملات تیمی، شبکه های اجتماعی، اکسترانت، وب سایت ها، جستجوی سازمانی و هوش تجاری می‌باشد. علاوه بر این شیرپوینت قابلیت یکپارچه سازی سیستمها، یکپارچه سازی فرآیندها و اتوماسیون گردش کارها را فراهم می‌کند.
اکثر برنامه‌های کاربردی سازمانی (مانند بسته‌هاي نرم‌افزاري ERP و CRM) قابليت‌هايي را براي یکپارچه شدن با شیرپوینت ایجاد کرده‌اند. همچنین شیرپوینت مجموعه کاملی از API ها و تکنولوژی توسعه را برای برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان فراهم کرده است. به عنوان یک بستر برنامه‌سازی، شیرپوینت دارای مدیریت مرکزی و کنترل‌های امنیتی لازم جهت پیاده سازی نیازمندی‌های برنامه‌ها می باشد. بستر شیرپوینت مستقیما درون وب سرور IIS قرار می‌گیرد.
شیرپوینت توسط 78درصد از 500 کمپانی لیست Fortune 500 استفاده می شود. در بین سالهای 2006 تا 2011 مایکروسافت بیش از 36.5 میلیون لایسنس کاربر شیرپوینت فروخته است.

 یادداشت:  پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با شیرپوینت و امکانات آن ویدیوهای معرفی شیرپوینت را در کانال آپارت پرنیان دنبال کنید.


کیک شش تکه شیرپوینت (چرخ شیرپوینت)
تیم بازاریابی شیرپوینت 2010 مایکروسافت با اصطلاح «چرخ شیرپوینت»  تسهيلاتي را که ابزارهاي شيرپوينت در درون سازمان فراهم مي‌کنند، توصیف مي‌کنند. البته اصطلاح کیک شش تکه اصطلاح جالبتری است و بیشتر در ذهن می ماند. تکه های کیک شیرپوینت چه هستند:

سایت‌ها: سایت یک محیط کاری موضوعي است. اولین بار که شیرپوینت پیکربندی می شود، اين سایت‌ها بدون نیاز به دانش خاصی قابل ایجاد هستند. موضوع یک سایت ممکن است کل سازمان را در بر بگيرد و یا صرفا مخصوص یک تیم یا يک گروه خاص باشد.
انجمن‌ها: یک انجمن مکانی است که در آن ارتباط و درک اتفاق مي‌افتد. انجمن‌ها مي‌توانند حول محور یک موضوع شکل گیرند و معمولا پيرامون دانش مشترک و يا فعاليت‌هاي مشترک، توسعه پيدا مي‌کنند.
محتوی: شیرپوینت امکان مدیریت اسناد و آیتم های کاری که نیاز به ذخیره سازی، جستجو، تعامل، ویرایش، مدیریت، مستندسازی، ردیابی و بازیابی دارند را بر اساس توافقات مرتبط و یا قوانین سازمان، فراهم می‌کند.
جستجو:  کنکاش در انجمن‌ها، محتویات، افراد و یا سایتهاي مرتبط: جستجو بر پایه کلمات کلیدی، پالایش اطلاعات و تحلیل محتوا بنا شده است.
بینش: اطلاعات از هر بخشي در سازمان مي‌تواند در قالب موضوعات مفيد ظاهر شود، و بدین شکل اثربخشی و کارایی اطلاعات بهبود می‌یابد.
ترکیبی(Composites): شیرپوینت امکان یکپارچه سازی داده ها، اسناد و فرآیندها را بدون نیاز به برنامه نویسی فراهم می‌کند. با استفاده از این قابلیت می توان برنامه های کاربردی ترکیبی ایجاد نمود.
 شیرپوینت آنلاین
برنامه ها
متداول ترین برنامه های کاربردی که با استفاده از شیرپوینت اجرا می شوند شامل:
پورتال داخلی
پورتال داخلی شیرپوینت راهی است برای دسترسی متمرکز به اطلاعات و برنامه های سازمانی در یک شبکه سازمانی. پورتال داخلي ابزاری است که به سازمان کمک مي‌کند تا داده‌ها، برنامه‌ها و اطلاعات خود را بسيار ساده‌تر مديريت کند. اين راهکار داراي مزایای سازمانی، نظیر افزایش شوق پرسنل، تمرکز مدیریت فرآیندها، کاهش هزینههای نیروهای تازه استخدام شده و تامین راه چاره‌اي براي ثبت و اشتراک دانش ضمنی(با استفاده از ابزارهایی مانند ویکی/بلاگ) است.

مدیریت اسناد و محتوای سازمانی
شیرپوینت غالبا برای ذخیره‌سازی و ردیابی اسناد الکترونیکی یا اسناد کاغذی اسکن شده استفاده می‌شود. شیرپوینت همچنین قادر است نسخه‌های مختلف از اسنادی را که توسط کاربران مختلف ایجاد شده‌اند، نگه‌داری و ردیابی کند. به‌علاوه شیرپوینت می تواند بستر یک سیستم مدیریت بایگانی الکترونیکی باشد و استانداردهای مورد انتظار شرکت یا سازمان شما را برآورده نماید. استفاده از شیرپوینت به عنوان بستر مدیریت اسناد مزایای نگه‌داری اسناد در یک محل مرکزی با قابلیت دسترسی توسط افراد مجاز را فراهم می‌آورد و ارسال ایمیل‌های متعدد و دوباره کاری‌ها را کاهش مي‌دهد.

سایت های اکسترانت
با توجه به امکان گذاشتن پسورد برای شیرپوینت و رابط کاربری وب آن که دسترسی از طریق اینترنت و در بیرون سازمان را فراهم می کند. سازمان ها از این قابلیت برای یکپارچه سازی زنجیره تامین کالا یا فرآیندهای سازمانی و یا محیط اشتراکی تعاملات استفاده می کنند.
قابلیت Alternative Access Mapping(AAM) شیرپوینت، امکان نمایش یک سایت از طریق URLهای مختلف را ایجاد می کند. هر URL می تواند تکنولوژی احراز هویت خودش را داشته باشد و به این شکل می توان از یک سایت هم برای اینترانت و روی شبکه محلی و هم به صورت اکسترانت و برای کاربران خارج از سازمان استفاده نمود.

سایت های اینترنتی
سایت های اینترنتی معمولا با فعال سازی ویژگی Publishing شیرپوینت ایجاد می شوند. از شیرپوینت برای ایجاد و مدیریت سایت های عمومی بزرگ می توان استفاده کرد.


تنظیمات و سفارشی سازی

تنظیمات تحت وب
شیرپوینت 2010 و نسخه های بعد از آن مجهز به رابط کاربری ریبون می باشد و از این جهت شبیه با مایکروسافت آفیس 2007 بوده و برای کاربران ویندوز و آفیس دارای ظاهری آشنا است. این رابط کاربری امکان کار با داده ها، ویرایش صفحات، و اضافه کردن امکانات به سایت را به سادگی فراهم می کند.

- کار با داده های لیست ها، کتابخانه ها،صفحات و سایت ها
- امکان کپی، ایجاد، حذف و یا تغییر نام لیست ها، کتابخانه ها، صفحات و وب پارت ها
- مدیریت دسترسی کاربران، و مشاهده تاریخچه نسخه های صفحات و اسناد -    مدیریت تعاریف و ویژگی های لیست ها، کتابخانه ها، صفحات، وب پارت ها و بسیاری دیگر


SharePoint Designer
مایکروسافت شیرپوینت دیزاینر (SPD) یک ویرایشگر HTML و ابزار رایگان طراحی وب است که برای ایجاد و تغییر سایت ها، گردش کارها و صفحات شیرپوینت از آن استفاده می شود. SPD در خانواده مایکروسافت آفیس می باشد و یک ابزار تحت ویندوز است.

یکپارچه سازی و مدل های توسعه

- Client Object Model شیرپوینت را که برای جاوا اسکریپت، سیلورلایت و NET. و همچنین REST/SOAP API در دسترس می باشد. می توان از درون یک صفحه سفارشی و یا یک افزونه شیرپوینت مورد استفاده قرار داد.
- پلاگین های Sand-boxed توسط هر کاربری که دسترسی لازم را داشته باشد، قابل بارگذاری است. البته محدودیت های امنیتی وجود دارد و این موارد امنیتی در چند لایه از جمله مدیریت مصرف منابع قابل کنترل و برنامه ریزی است. در بیشتر محیط های ابری اشتراکی روش Sand-boxed تنها روش مجاز برای سفارشی سازی شیرپونت است.
افزونه های فارم کد های کاملا مطمئنی هستند که بایستی در سطح فارم نصب شوند.

سفارشی سازی شیرپوینت از طرق ذیل قابل انجام است:

- یکپارچه سازی برنامه ای با برنامه دیگر با استفاده از شیرپوینت
- توسعه و گسترش قابلیت های شیرپوینت مانند توسعه فعالیتهای سفارشی برای گردش کار
- وب پارت ها که در پورتال  های دیگر با عنوان پورتلت، ویدجت و یا گجت از آن ها نام برده می شود، برای افزودن قابلیت های جدید به صفحات مورد استفاده قرار می گیرند.
- قالب صفحه و قالب سایت


امکانات هسته شیرپوینت
 
سایت ها
یک سایت شیرپوینت مجموعه ای از صفحات، لیست ها و کتابخانه ها است که برای کسب هدف مشخصی سفارشی سازی شده است. یک سایت می تواند محتوی چندین زیرسایت باشد. و این زیرسایت ها نیز می توانند خودشان چندین زیر سایت دیگر داشته باشند و همین طور الی آخر.
معمولا سایت ها از نقطه ابتدا ساخته می شوند اما این امکان نیز وجود دارد که سایتی را بر پایه بسته ای از قابلیت ها به نام "قالب سایت" ایجاد کنیم. نمونه هایی از قالب های سایت موجود در شیرپوینت شامل: بلاگ، سایت تیمی، مستندات و جلسات می باشد.
سایت ها دارای منو، تم، مجوزدهی، گردش کار بوده و قابلیت سفارشی شدن به شیوه های مختلف را دارند. برای افزایش قابلیت نگهداری در شیرپوینت سایت ها معمولا تنظیمات خود را از والدشان ارث بری می کنند.

یک کتابخانه در واقع لیستی است که در آن هر آیتم به یک فایل که در شیرپوینت ذخیره شده است اشاره می کند. امکانات و قابلیتهای یک کتابخانه بسیار شبیه به لیست است. اما به دلیل آنکه کتابخانه ها محتوی فایل هستند قابلیتهای بیشتری دارند. یکی از این قابلیتها امکان بازکردن و تغییر فایل های کتابخانه از طریق یک کلاینت WebDAV مانند اکسپلورر ویندوز می باشد.
مایکروسافت شیرپوینت به همراه خود تعدادی لیست و کتابخانه از قبل تعریف شده دارد. لیست اعلانات، تماسها، مباحثه، پرسشنامه، وظایف، کتابخانه صفحات و کتابخانه اسناد تعدادی از این موارد می باشند. برخی از این لیست های از قبل تعریف شده دارای قابلیت های یکپارچه سازی هستند مثلا لیست وظایف و یا لیست تقویم امکان اتصال و یکپارچگی با اوتلوک را دارند.

وب پارت ها
وب پارت ها بخش هایی هستند که می توان آنها را به صفحات اضافه کرد. این بخش ها ظاهری ویجت گونه دارند و معمولا برای موارد ذیل استفاده می شوند:

- نمایش محتوایی که در تنظیمات وب پارت مشخص می شود (مانند یک محتوای خاص یا یک IFrame)
- نمایش آیتم های لیست ها یا کتابخانه ها ( این اطلاعات بوسیله SharePoint Designer و با استفاده از XSLT, CAML قابل سفارشی سازی هستند)
- دسترسی به قابلیتهایی مانند جستجو از بستر شیرپوینت
- ایجاد رابط کاربری برای دیگر محصولات (مانند Microsoft Reporting Services, Microsoft Office PerformancePoint Server و یا دیگر نرم افزارها)

وب پارت های ایرانی برای شیرپوینت فارسی در فروشگاه شیرپوینت پرنیان

وب پارت ها یک کد کاملا سفارشی هستند که توسط Microsoft Visual Studio ساخته می شوند و بوسیله کاربر در قالب یک پکیج بارگذاری شده و یا به صورت افزونه sandboxed نصب می شود.
بیشتر وب پارت ها امکان اتصال به دیگر وب پارت ها را دارند. این قابلیت برای ایجاد ارتباطات پیچیده در صفحات بدون نیاز به کدنویسی استفاده می شود.

صفحات
شیرپوینت سه نوع صفحه دارد: صفحه ویکی، صفحه وب پارت و صفحه انتشار. بر خلاف نسخه های قبلی شیرپوینت، صفحه پیش فرض سایت صفحه ویکی است. این نوع صفحه امکان ویرایش آزاد متن را با استفاده از ریبون ممکن می سازد. همچنین امکان درج وب پارت در انواع صفحه وجود دارد.

جستجو
نسخه پایه (Foundation) شیرپوینت دارای یک موتور جستجوی محدود شده است. مایکروسافت یک محصول رایگان به نام Microsoft Search Server Express به عنوان مکمل Foundation تولید کرده است. نسخه های مختلف جستجوی شیرپوینت دارای ویژگی های متفاوتی هستند مانند توانایی جستجو درون اسنادی که از منابع خارج از شیرپوینت مانند فایل سیستم، معرفی شده اند.

 
 معماری
بستر شیرپوینت بسیار انعطاف پذیر و متشکل از یک معماری سرویس گرای چند لایه است. می توان شیرپوینت را در ابعاد کوچک به گونه ای پیکربندی کرد که بر روی یک کامپیوتر نصب و راه اندازی شود. و یا بستر آن را بر روی چند صد کامپیوتر پیکربندی و راه اندازی کرد.

فارم
یک فارم شیرپوینت یک گروه منطقی متشکل از چندین سرور شیرپوینت است که منابع شان را به اشتراک گذاشته اند. یک فارم معمولا به صورت مستقل فعالیت می کند، اما در عین حال می تواند از قابلیتهای فارم دیگری استفاده کند و یا قابلیتی را برای فارم دیگری تامین نماید. هر فارم، پایگاه دادۀ تنظیمات مرکزی خودش را دارد. که از طریق یک رابط کاربری PowerShell و یا وب سایت "مدیریت مرکزی" کنترل و راهبری می شود.
هر سرور در فارم شیرپوینت می تواند مستقیما با پایگاه داده مرکزی ارتباط داشته باشد. سرورها از سرویس های پیکربندی نظیر IIS، ویژگی های ویندوز و اتصالات پایگاه داده برای تطبیق نیازمندیها با فارم، اعلام گزارش مشکلات سلامتی و یا اعلام مشکلات اختصاص منابع استفاده می کنند.

 برنامه های کاربردی وب (Web Application)
برنامه های وب را می توان ظروفی برای نگهداری محتوای فارم شیرپوینت دانست. و البته رابط کاربری که کاربران از طریق آن می توانند با شیرپوینت ارتباط داشته باشند. معادل یک برنامه وب به صورت خودکار یک وب سایت با پورت مشخص در IIS ساخته می شود. برنامه های وب معمولا از یکدیگر مستقل هستند و  Application Pool اختصاصی دارند و می توان آنها را به صورت مستقل در IIS شروع مجدد کرد.

مجموعه سایت
یک مجموعه سایت گروهی است از سایت های شیرپوینتی در یک ساختار درخت واره ای، این گروه از سایت ریشه به عنوان معرف مجموعه سایت شروع می شود. معمولا هر برنامه وب حداقل دارای یک مجموعه سایت می باشد. مجموعه سایت ها می توانند پایگاه داده مستقلی برای محتوای خودشان داشته باشند. و یا با دیگر مجموعه سایت های همان برنامه وب به صورت اشتراکی از یک پایگاه داده محتوا استفاده کنند.

برنامه سرویس (Service Application)
برنامه سرویس (SA) تکه های کوچکی از قابلیت های شیرپوینت هستند که برای دیگر برنامه های وب و دیگر SAها در فارم مورد استفاده قرار می گیرند. سرویس همگام سازی پروفایل کاربران، سرویس ایندکس گذاری جستجو نمونه هایی از SAها می باشند. یک SA را می توان متوقف کرد در حالیکه روی یک سرور دیگر در حال کار است. همچنین می توان برای یک SA بین سرورهای مختلف فارم تعادل بار ایجاد کرد. SAها تا حد ممکن مستقل از هم پیاده سازی شده اند. بنابراین راه اندازی مجدد یک SA، وجود خطا در آن و یا تنظیمات اشتباه SA نباید مانع از ادامه فعالیت فارم شیرپوینت شود. هر SAای که فعال می شود معمولا پروسس مربوط به خودش را دارد و مقدار مشخصی از حافظه RAM سرور را اشغال می نماید. همچنین هر SA عمدتا پایگاه داده و اکانت سرویس اکتیو دایرکتوری مربوط به خودش را دارد. نسخه های شیرپوینت سرور و شیرپوینت سازمانی علاوه بر همه SA های مربوط به نسخه پایه شیرپوینت، SAهای بیشتری نیز دارند.

مدیریت و امنیت
سایت مدیریت مرکزی شیرپوینت (CA) یک برنامه وب است که روی یکی از سرورهای فارم شیرپوینت قرار دارد، البته این امکان نیز وجود دارد که CA را برای افزونگی بر روی چندین سرور مستقر کنیم. برنامه CA دارای رابط کاربری کاملی جهت مدیریت متمرکز برنامه های وب و SAها در فارم شیرپوینت است. در صورت ایجاد اشکال در CA از PowerShell ویندوز برای پیکربندی مجدد فارم استفاده می شود.
ساختار بستر شیرپوینت امکان وجود چندین برنامه وب را در یک فارم فراهم می کند. در محیط های اشتراکی مانند هاست شیرپوینت، صاحبان برنامه وب به کنسول مدیریتی خاص خودشان نیاز دارند. Tenant Administration شیرپوینت یک برنامه وب اختیاری است که به صاحبان برنامه های وب اجازه می دهد میزان تعامل برنامه وب خودشان را با منابع مشترک در فارم کنترل کنند.

نسخه های مختلف شیرپوینت
در این قسمت خلاصه ای بر نسخه های شیرپوینت توضیح داده می شود.

نسخه پایه شیرپوینت (Microsoft SharePoint Foundation)
همانطور که از نام آن پیداست، زیرساخت تکنولوژی همه سایت های شیرپوینت است. نسخه پایه شیرپوینت برای استفاده درون سازمانی رایگان است، از نسخه پایه شیرپوینت با نام Windows SharePoint Service در نسخه های قبلی نام برده می شد. با استفاده از نسخه پایه شیرپوینت می توان به سرعت انواع سایت، لیست، کتابخانه، صفحات و... را ایجاد نمود. استفاده از نسخه پایه شیرپوینت نیازمندی های سخت افزاری و نرم افزاری متعددی دارد از جمله نیاز به یک لایسنس معتبر و مناسب برای ویندوز سروری است که شیرپوینت روی آن نصب می شود. این نسخه دارای همه قابلیتها و ویژگی های معماری هسته شیرپوینت است و نسخه های تجاری شیرپونت بر روی آن نصب می شوند. نسخه پایه شیرپوینت پس از ثبت نام در سایت مایکروسافت قابل دانلود است.

نسخه اکسپرس سرور جستجو (Microsoft Search Server Express)
این نسخه از سرور جستجوی مایکروسافت رایگان است، و یک توزیع تغییر یافته از نسخه پایه شیرپوینت است. پکیج نصب کننده آن نسخه پایه شیرپوینت را بعلاوه مجموع محدودی از قابلیت های جستجوی سازمانی و مدیریت اسناد شیرپوینت را که مخصوص نسخه های تجاری است نصب می کند.

نسخه استاندارد شیرپوینت (Microsoft SharePoint Standard)
نسخه استاندارد شیرپوینت بر اساس نسخه پایه شیرپوینت ساخته شده است با تغییرات اندک در بخش های اصلی شیرپوینت.
سایت ها: مخاطبین هدف، ابزار سیاست گذاری، قابلیت های آنالیز سایت
انجمن ها: سایت من، ویکی های سازمانی، مرورگر سلسه مراتب سازمان، تگ ها و یادداشت ها
محتوی: بهبود ابزارها برای مدیریت اسناد و بایگانی ها، managed metadata، سرویس اتوماسیون word، مدیریت نوع محتوی
جستجو: نتایج بهتر در جستجو، امکان سفارشی سازی جستجو، امکان  "Did you mean?"، یکپارچه سازی با جستجوی ویندوز، جستجوی افراد
یادداشت: برخی از امکانات جستجو در نسخه اکسپرس سرور جستجو به صورت رایگان وجود دارند .
ترکیبی: گردش کار پیش ساخته، صفحات پروفایل BCS

نسخه سازمانی شیرپوینت (Microsoft SharePoint Enterprise)
این نسخه بر پایه نسخه استاندارد شیرپوینت ساخته شده است، قابلیت های سازمانی شیرپوینت با اضافه کردن یک لایسنس مناسب فعال می شوند.  امکانات اضافی نسخه سازمانی شیرپوینت شامل موارد ذیل است:
-    تصویر بند انگشتی به همراه پیش نمایش نتایج جستجو، ایندکس گذاری بهتر، نتایج جستجوی بهتر
-    امکانات هوش تجاری و داشبورد
-    PowerPivot
-    PerformancePoint
-    اکسس سرویس، اکسل سرویس، ویزیو سرویس و  اینفوپس فرم سرویس
-    افزونه جستجوی سازمانی شیرپوینت

محصولات مرتبط با شیرپوینت
-    Microsoft Search Server Express, Microsoft Search Server, and Microsoft FAST Enterprise Search محصولات جستجوی شیرپوینت هستند که می توان آنها را روی نسخه پایه شیرپوینت راه اندازی کرد.
-    Microsoft SharePoint Designer  ابزاری است رایگان و مبتنی بر ویندوز که برای سفارشی سازی و پیکربندی شیرپوینت از آن استفاده می وشد.
-    Microsoft Office Web Apps نسخه ی تحت وب از Excel, Word, PowerPoint, OneNote است.
-    Microsoft Project Server افزونه ای است برای یکپارچه سازی شیرپوینت و مایکروسافت پراجکت
-    Microsoft SharePoint Workspace ابزاری است در پکیج آفیس که امکان دسترسی آفلاین به بخش عمده ای از محتوای یک سایت شیرپوینت را فراهم می کند.
-    TFS - Team Foundation Server ابزاری است برای مدیریت کد و مسیر پیشرفت پروژه نرم افزاری، این ابزار برای نگهداری اسناد پروژه از شیرپوینت استفاده می کند.

تاریخچه
شیرپوینت تکامل یافته پروژه ای است با نام کد " آفیس سرور" و "Tahoe" در زمان توسعه آفیس ایکس پی.
نسخه های منتشر شده از شیرپوینت بر اساس تاریخ انتشار:
•    Microsoft SharePoint Portal Server 2001
•    Microsoft SharePoint Team Services (2002)
•    Windows SharePoint Services 2.0 (free license) - Microsoft SharePoint Portal Server 2003 (commercial release)
•    Windows SharePoint Services 3.0 (free license) - plus Microsoft Office SharePoint Server 2007 (commercial extension)
•    Microsoft SharePoint Foundation 2010 (free) - plus Microsoft SharePoint Server 2010 (commercial extension for Foundation), and SharePoint Enterprise 2010 (commercial extension for Server)
•    Microsoft SharePoint Foundation 2013 - plus Microsoft SharePoint Server 2013 (extension on top of Foundation) SharePoint 2013 has been available to Microsoft volume licensees and TechNet and MSDN subscribers since late 2012
 
تغییرات در شیرپوینت 2010
تغییراتی که در قابلیت های مربوط به کاربر نهایی در نسخه پایه شیرپوینت 2010 رخ داده است شامل:

- استفاده از نسخه 4 رابط کاربری (ریبون)
- BCS برای ارتباط با داده های خارج از شیرپوینت
- امکانات مربوط به گردش کار و سیاست گذاری جدید
- استفاده از صفحه ویکی به جای صفحه وب پارت در قالب های پیش فرض
- پروفایل اجتماعی و قابلیت های شبکه اجتماعی
- پشتیبانی از SharePoint Workspace 2010
- بازنویسی ابزار SharePoint Designer
- پشتیبانی از مرورگرهای مختلف Safari , Chrome , Internet Explorer , FireFox

تغییرات اصلی سمت سرور و تغییرات که برای برنامه نویسان رخ داده است به شرح ذیل است:

- رابط کاربری جدید سایت مدیریت مرکزی شیرپوینت
- جایگزینی ""Shared Service Providers با "Service Applications"
- پشتیبانی از JQuery و Silverlight بعلاوه انعاطف پذیری بیشتر در طراحی تم
- New Client-side Object Model APIs for JavaScript, Silverlight, and .NET applications
- احرز هویت Claims-based
- پشتیبانی از Windows PowerShell
- راهکار Sandboxed

نیازمندیهای سیستمی
نیازمندی های سخت افزاری و نرم افزاری ذیل برای استقرار شیرپوینت 2010 مورد نیاز می باشد.

سخت افزار سرور

پردازنده​ چهار هسته ای
​حافظه ​4 گیگابایت برای برنامه نویسی و تست و حداقل 8 گیگابایت برای محیط عملیاتی
​هارد دیسک ​80 گیگابایتبرای درایو سیستم عامل, بسته به اندازه برنامه هایی که روی شیرپوینت راه اندازی می شوند لازم است حجم هارد دیسک افزایش داده شود.

نرم افزار سرور

سیستم عامل
 • ​Windows Server 2012 (64-bit) Standard, Data Center, or Web Server
 • Windows Server 2008 R2 (64-bit) Standard, Enterprise, Data Center, or Web Server
 • Windows 7 (64-bit) or Windows Vista (64-bit) (فقط برای محیط تست)
پایگاه داده​
 • ​Microsoft SQL Server 2012 (64-bit) With Service Pack 1
 • Microsoft SQL Server 2008 (64-bit) R2
 • Microsoft SQL Server 2008 (64-bit) with Service Pack 1 and Cumulative Update 2 (Reporting Services Integration requires Cumulative Update 8)
 • Microsoft SQL Server 2005 (64-bit) SP3
در نظر داشته باشید که نسخه اکسپرس SQL SERVER فقط تا 4 گیگابایت داده را پشتیبانی می کند

مرورگر های تحت پوشش

- Internet Explorer 7 یا بالاتر
- Google Chrome آخرین نسخه
- Safari آخرین نسخه
- FireFox آخرین نسخه

IE6 در شیرپوینت 2010 و بعد از آن پشتیبانی نمی شود. اما برای  شیرپوینت 2007 قابل استفاده است. IE8 و قبل از آن بوسیله شیرپوینت 2013 پشتیبانی کامل نمی شوند.

پی نوشت 1: برای مشاهده نحوه نصب شیرپوینت 2013 به لینک "ویدیوی آموزش کامل نصب شیرپوینت 2013 " مراجعه کنید.

پی نوشت 2: برای مشاهده نحوه نصب شیرپوینت 2016 به لینک "دانلود و نصب شیرپوینت " مراجعه کنید.

پی نوشت 3: برای دانلود پیش نمایش عمومی شیرپوینت 2019 به لینک "ویژگی های جدید شیرپوینت 2019 + دانلود شیرپوینت 2019"  مراجعه نمایید
 

نظرات (77) -

 • رايانت فاضلي
  مطلب جالبي بود . ولي من نتونستم شير پوينت رو پيدا كنم تو بسته آفيس . بسته جداگانه اي داره ؟
 • شیوا امیری
  شیرپوینت جزء محصولات Enterprise مایکروسافت است و طبیعتا در بسته آفیس قرار نمی گیرد. شما می توانید شیرپوینت را از آدرس www.microsoft.com/.../evaluate-sharepoint-server-2013 دانلود کنید.
  البته در نظر داشته باشید که برای شیرپوینت ابزارهای مکملی مانند SharePoint Designer و SharePoint Workspace نیز وجود دارد که این ابزارها به شیرپوینت متصل می شوند.
 • بهروز
  سلام و با تشکر
  آیا میشه در sharepoint  یه فایل اکسل به اشتراک بگذاریم که اون  آی پی هایی که بهشون دسترسی میدیم بتونن ویرایش کنن یا ویو داشته باشن؟
  • شیوا
   شما می توانید در سایت شیرپوینتی مورد نظرتان یک کتابخانه اسناد ایجاد کنید و فایل اکسل یا هر فایل دیگری را در آن کتابخانه بارگذاری کنید و از طریق مجوزدهی دسترسی کاربران مختلف به یک فایل یا پوشه یا کل کتابخانه اسناد را کنترل نمایید.
   اما اینکه به آی پی هایی مشخصی دسترسی بدهید جزو امکانات پایه شیرپوینت نیست و لازم برای این مساله یک handler برنامه نویسی شود.
 • محمد
  با سلام سوالی برای من پیش اومده
  آیا تفاوت خاصی بین ماکروسافت شیرپوینت و نرم افزار های اتوماسیون اداری مانند بریدو یا نرم افزار های مشابه وجود دارد؟
  ممنون میشم که با توضیحات تکمیلی مرا راهنمایی دهید
  توضیح اینکه من قصد دارم برای شرکت خود یک نرم افزار اتوماسیون اداری ( پیپر لس) و همچنین یک نرم افزار ارتباط با مشتریان ران کنم (CRM)
  میتونم از ماکروسافت شیر پوینت استفاده کنم یا اینکه نه
  ضمن اینکه این محصول برای چه بیزینس هایی طراحی شده اسمال مدیوم و یا لارج بیزینس ها
  • مهدی
   سلام
   شیرپوینت یک سیستم اتوماسیون اداری هم هست و هم نیست. بگذارید واضح تر توضیح دهم.
   شیرپوینت بستری است متشکل از سرویسهای مختلف نظیر مدیریت محتوی، گردش کار، فرم سرور، هوش سازمانی، جستجو و ... که شما می توانید با کنار هم قراردادن و سفارشی سازی این سرویسها راهکار مورد نظر خود را تهیه کنید.
   یعنی شما می توانید با این سرویسها یک سیستم اتوماسیون اداری بسازید. و یا سیستم مدیریت اسناد و یا یک سیستم سی آر ام و..
   لذا شیرپوینت قابل مقایسه با سیستم های اتوماسیون اداری موجود در بازار نیست.
   در خصوص اندازه سازمان هایی که از شیرپوینت استفاده می کنند. اگر قصد دارید شیرپوینت را درون سازمان /شرکت نصب کنید . این محصول بیشتر مناسب سازمانهای متوسط به بالاست. ولی شما می توانید از نسخه های آنللاین نظیر سرویس zonehosting.ir استفاده کنید.

 • مریم
  با سلام. ایا شیرپوینت امکان ایجاد تسک، واسپاری و مدیریت تسکها و درج زمان و تعریف پروژه را دارد؟ نظیر ردماین ؟ ممنون میشم دوستانی که تجربه دارن راهنماییم کنن.
  • شیوا
   سلام
   مثل همیشه تاکید می کنیم که شیرپوینت یک پلتفرم است و لذا برای رسیدن به یک راهکار مانند مدیریت پروژه نیازمند سفارشی است. البته منظور از سفارشی سازی الزما کد نویسی نیست.
   در پاسخ به سوال شما: شیرپوینت دارای یک قالب لیست به نام لیست وظایف است که با استفاده از آن و همچنین ساخت viewهای مناسب و اعمال مجوزهای لازم روی تسک ها می توان یک سیستم ایجاد تسک، واگذاری و مدیریت تسکها ایجاد نمود.
   اما برای اینکه شما امکاناتی نظیر ردماین داشته باشید قطعا لازم است آستین ها را بالا بزنید و کمی از گردش کارهای شیرپوینت هم استفاده کنید تا در نهایت به هدفتان برسید.
 • سام رضایی
  سلام .
  میشه کاربرد این نرم افزار رو برای یک شرکت تولید مواد غذایی توضیح بدین ؟!!
  من میخوام فقط درک کنم که به چه دردی میخوره ؟!!
  ممنون و سپاسگزارم
  • شیوا
   سلام
   البته سوالی که پرسیدید خیلی کلی است و پاسخ به آن وابسته به این است که در حال حاضر چه سیستم هایی در شرکت شما وجود دارند و برای چه بخش هایی پختگی کافی برای استقرار نرم افزار ایجاد شده است. اما به صورت کلی از شیرپوینت می توانید در بخشهای ذیل استفاده کنید:
   - مدیریت اسناد و دستورالعملها برای واحد تضمین کیفیت
   - آرشیو اسناد برای واحد مهندسی
   - اخبار داخلی برای واحد روابط رفاه و کارگزینی
   - مدیریت فرآیندهای سازمانی و الکترونیکی کردن فرم های کاغذی برای واحد صنایع
   - سایت اینترنتی برای شرکت
   - و ....
 • رضا
  سلام
  می شه از شیرپوینت برای ایجاد نرم افزارهای مالی استفاده کرد.
  • شیوا
   سلام
   اگر قصد دارید یک سیستم مالی سبک پیاده سازی کنید. می توانید با استفاده از اکسس آن را اجرا نمایید و سپس در شیرپوینت publish کنید. به جز این روش یعنی استفاده از اکسس و انتشار برنامه در شیرپوینت روش دیگری برای طراحی و پیاده سازی نرم افزارهایی که پایگاه داده رابطه ای نیاز دارند ، پیشنهاد نمی شود. زیرا ساختار نگهداری اطلاعات لیست ها و کتابخانه های در شیرپوینت برای مدل های اطلاعاتی رابطه ای مناسب نیست.
   استفاده صحیح تر از شیرپوینت در خصوص یک سیستم مالی در موارد ذیل است:
   1- تولید یک نرم افزار مالی با استفاده از روش های دیگر و مبتنی بر پایگاه داده
   2- اجرای فرآیندهای مالی در شیرپوینت و استفاده از زیرساخت گردش کار در شیرپوینت
   3- اجرای گزارشات مالی در شیرپوینت
   4- آرشیو اسناد مالی در شیرپوینت
   5- ایجاد و نمایش داشبوردهای مالی با استفاده از سرویس هوش سازمانی شیرپوینت
 • سارا
  سلام. مطالب مفید بود.
  آیا میشه با اطلاعات یک فایل اکسس در این نرم افزار فرم مخصوص به عنوان خروجی طراحی کرد؟
  • شیوا
   خانم سارا سلام
   متاسفانه سوال شما ابهام دارد و من دقیقا متوجه مقصود شما نشدم. اما حدس می زتم که منظور شما این است که یک فایل اکسس دارید و می خواهید اطلاعات آن را به شیرپوینت منتقل کنید و سپس فرم ثبت اطلاعات را در شیرپوینت طراحی  کنید.
   این کار را می شود حداقل به دو روش انجام داد.
   روش اول: فایل را در اکسس باز کنید و با استفاده از امکانات اکسس آن را به سرور شیرپوینت مورد نظرتان متصل کنید. اطلاعات جداول فایل اکسس شما به صورت لیست هایی در شیرپوینت ایجاد می شوند و از این پس هر تغییری بر روی اطلاعات بدهید با شیرپوینت همگام سازی می شود. حال می توانید به یکی از لیست های معادل ایجاد شده در شیرپوینت بروید و فرم آنرا با استفاده از اینفوپس تغییر داده و به شکل مورد نظرتان درآورید.
   روش دوم: با استفاده از قابلیت BDC در شیرپوینت به پایگاده داده اکسس وصل شوید و اطلاعات آن را در شیرپوینت نمایش دهید.  
 • یلدا
  با سلام
  ممنونم مطالب مفیدی بود و بسیار قابل استفاده پروژه پایان ترم من بخشیش مربوط به share point هستش و من واقعا مونده بودم فصل اولشو چجوری توضیح بدم.
  خیلی کمکم کرد. ممنون
 • آرمین
  سلام
  ممنونم از وبلاگ خوبتون
  یک سوال داشتم این که نسخه های بعدی شیرپوینت  که قراره بره روی cloud ، این باعث نمی شود که تمایل سازمان ها و شرکت ها برای استفاده از شیرپوینت کمتر شود ؟
  • مهدی
   آقای آرمین سلام
   شیرپوینت از نسخه 2013 در کنار نسخه درون سازمانی نسخه Cloud را بر روی سرویس Office365 راه اندازی نمود و تلاش زیادی می کند تا سازمان ها را تشویق کند به سمت استفاده از این سرویس متمایل کند.
   با این وجود نسخه 2016 شیرپوینت که بر اساس اخبار اعلام شده در همین ماه میلادی منتشر خواهد شد. همچنان قابلیت نصب درون سازمانی دارد و البته مایکروسافت قول داده نسخه بعدی که احتمالا شیرپوینت 2019 خواهد بود نیز قابلیت نصب درون سازمانی  داشته باشد.
   با این توضیحات خیلی زود است که بخواهیم در این مورد نگران شویم.
 • احسان
  سلام
  آیا شیرپوینت را می توان با داینامیک سی آر ام مقایسه کرد؟
  در کدام زمینه شیرپوینت  قوی تر از داینامیک سی آر ام است؟
  گردش کار، مدیریت محتوا، مدیریت اطلاعات، سطح دسترسی، گزارش سازی و ....
  ممنون از شما
  • مهدی
   سلام
   در مورد مقایسه شیرپوینت و CRM مایکروسافت باید گفت این دو محصول با دو کاربرد و معماری متفاوت طراحی شده اند. در اینجا برخی از تفاوتها را عنوان می کنیم:
   - شیرپوینت بیشتر یک پلتفرم است تا یک محصول آماده استفاده در مقابل CRM یم محصول آماده است که قابلیت توسعه دارد.
   - شیرپوینت بیشتر برای داده ها و اطلاعات نیمه ساخت یافته مانند فایلها، فرمها، گزارشات و ... مناسب است . اما CRM برای اطلاعات کاملا ساخت یافته طراحی شده است.
   - روش نگهداری اطلاعات در سطح پایگاه داده شیرپوینت مدل رابطه ای نیست. در حالیکه در CRM به ازای هر موجودیت حداقل یک جدول وجود دارد و ارتباط بین جداول بر اساس مدل رابطه ای است.
   لذا نمی توان گفت شیرپوینت قوی تر است یا CRM. زیرا هر کدام کاربرد خاص خود را دارند و در حوزه و دامنه کاربرد خودشان جزو قوی ترین محصولات نرم افزاری دنیا هستند.
 • علی راد
  سلام مرسی از اطلاعات خوبتون
  لطفا راهنمایی کنید من میخوام یک سایت طراحی کنم که پس از دریافت اطلاعات از بازدید کنندگان آن را وارد اکسل کند و پس از انجام محاسبات در آن خروجی را به بازدید کننده نمایش دهد. البته ظاهر سایت نیز برام مهمه. برای این کار شیرپوینت مناسب هست؟
  مرسی از توجهتون.
  • شیوا
   سوال شما را از انتها به ابتدا پاسخ می دهم.
   در صورتی که به شیرپوینت مسلط باشید و یا از شرکت حرفه ای کمک بگیرید می توانید هر ظاهر و به اصطلاح تم را روی شیرپوینت پیاده سازی کنید. لذا مشکلی در مورد ظاهر سایت نخواهید داشت.
   اما برای جمع آوری اطلاعات از کاربران، شما می توانید با استفاده از لیستها در شیرپوینت و یا اینفوپس فرمهایی را طراحی کنید تا اطلاعات را از کاربران جمع آوری نمایید. این اطلاعات به راحتی به اکسل اکسپورت می شوند.
   اما در ادامه عنوان کرده اید که یکسری محاسبات روی اطلاعات انجام شود و سپس به بازدید کننده نمایش داده شود. در این حالت بهتر آن است که از قابلیتهای فرم ساز اینفوپس و یا اکسس سرویس استفاده کنید. فکر نمی کنم استفاده از اکسل گزینه مناسبی باشد
   • علی راد
    واقعا ممنونم که جوابم رو میدین
    دلیل اینکه میخوام از اکسل استفاده کنم اینه که به توابع موجود در اکسل خیلی مسلط هستم و با اون میتونم کد نویسی کنم، شما چه راهی رو پیشنهاد میدین که زمان رسیدن به هدفم رو کوتاه کنه؟ اینفو پس یا اکسس همون توابع رو در خودشون دارن؟
    • شیوا
     اینکه چه ابزاری می تواند برای شما کارآمدتر باشد وابسته به صورت مساله شماست. اما با توجه به نوع سوال شما که مربوط است به جمع آوری اطلاعات از کاربر فکر کنم استفاده از اینفوپس نیاز شما را برآروده کند.
     اینفوپس نیز دارای توابع و روشهایی است که بدون نیاز به کدنویسی امکان انجام محاسبات را برای شما فراهم می کند.
 • مهنوش
  با سلام من روي سرور نرم افؤار شير \وينت نصب هست
  ولي نميىونم به چه شکلی باید ران شود
  چه  url باید بزنم
  • شیوا
   برای اینکه URL شیرپوینت را پیدا کنید. به سرور ریموت بزنید. در start menu گزینه ای برای شیرپوینت وجود دارد. SharePoint administration را پیدا کنید و بعد از لاگین شدن در بخش مدیریت. آدرس سایت کالکشنی که می خواهید به آن متصل شوید را پیدا نمایید.

   و یا با administrator شبکه تماس بگیرید و از او سوال کنید Smile
 • رضا
  ضمن تشکر یک سوال دارم
  آیا از درون بستر sharepoint میتوان به صورت برخط با sql server ارتباط برقرار کرد. به عبارت دیگر آیا میتوانم از طریق فرم هایی که در sharepoint میسازم در بانکهای اطلاعاتی sql server رکورد اضافه کنم یا اطلاعاتی را از sql server بخوانم و در فرم ها نمایش دهم و پردازش هایی هم روی آن داشته باشم
  • مهدی
   شما می توانید با استفاده از سرویس BCS در شیرپوینت با جداول در پایگاه ارتباط برقرار کنید و برای هر جدول فرم ثبت، ویرایش به صورت خودکار ساخته می شود. برای استفاده از سرویس BCS از شیرپوینت دیزاینر استفاده کنید.
 • مهدی
  سلام
  شیرپونت یک نرم افزار مدیریت وحتوا تحت وب است؟
  از برنامه های مدیریت محتوا کدوم بهتر و قوی تره و امکانات بیشتری در ��ختیار کاربر قرار میده؟ شیرپونت؟ وردپرس؟ جوملا؟ کدوم؟
  • شیوا
   در مورد تفاوت شیرپوینت و سیستم های مدیریت محتوی در http://goo.gl/U3i3R2 توضیح داده ایم. در مورد اینکه کدام یک از سیستم های مدیریت محتوی بهتر هستند وابسته به نیاز شماست
 • افشین
  آیا میتوان بصورت یک سیستم BPMS (سیستم مدیریت فرایندهای کسب و کار ) اجرا کرد؟
 • hassan
  آیا می تون از این نرم افزار استفاده کرد و در یک محیط کاری و کاغذهای اداری را اسکن و با یک طبقه بندی خاص و دسترسی خاص همکاران نگهداری کرد؟؟؟
  • شیوا
   سلام
   با تشکر از پرسش شما، درخواست حضرتعالی دقیقاً با استفاده از سیستم مدیریت مستندات پرنیان که بر پایه شیرپوینت ارائه می شود، قابل استفاده است. خواهشمند است در صورت تمایل لطفا با ما در تماس باشید.
 • سالار
  با سلام و عرض ادب.آیا با این نرم افزار میتونیم اطلاعات موجود رو روی یه پایگاه داده قرار بدیم و با سایت دیگه ای لینک کرده و از ویو دیگه ای این اسناد رو مشاهده بکنیم؟
  • مهدی
   سلام
   سرویسی به نام BCS در شیرپوینت وجود دارد که با استفاده از آن می توان به پایگاه داده دیگری و یا از طریق وب سرویس به سایت یا نرم افزار دیگری وصل شد و اطلاعات آن را در قالب External List  در شیرپوینت نمایش داد.
 • maff21
  دوستان سلام مدتی هست که دنبال سریال نامبر  Microsoft Office Web Apps Server 2010 SP2 x64 میگردم ولی خیلی دنبالش میگردم ولی نیست اگر کسی سریالی چیزی داره لطف کنه به من میل بده ممنونم
 • محمدرضا
  سلام
  ما قصد راه اندازی یک پرتال مسابقه و داوری داریم، ظاهرا این کار رو می شه بوسیله شیرپوینت هم انجام داد
  فرمت مسابقه ما یک سری سوال و جوابهایی است که باید پاسخ داده شود، و تعدادی فیلم و فایل که باید آپلود شود
  در قسمت داوری هم داوران به اطلاعات ارائه شده دسترسی دارند و درنهایت به یکسری سوال امتیاز می دهند.
  اگر تیم شما این امکان را دارد که به ما کمک کند خوشحال خواهیم شد با ما در تماس باشید
  • مهدی
   سلام
   شما می توانید با استفاده از لیست survey در شیرپوینت پرسشنامه طراحی کنید و کاربران به پرسشنامه پاسخ دهند. البته شیرپوینت درستی و غطلی جواب سوالات را ارزیابی نمی کند.
   به نظر من طراحی فرآیند داوری بیشتر مناسب کار شماست. پیشنهاد می کند با واحد فروش پرنیان http://www.parnianportal.com/Pages/Contact.aspx  تماس بگیرید
 • دانش
  درود مهر خدمت شما عزیزان .
  آیا میشه با این share point چندین سیستم را combine کرد مثلآ hr را با لوجستیک و چندین section دیگه رو؟
  • مهدی
   سلام
   با شیرپوینت شما می توانید به پایگاه داده یا وب سرویس های نرم افزارهای مختلف متصل شوید و بخشی از اطلاعات آنها را به درون شیرپوینت بیاورید و از آنها استفاده کنید.
 • محمد
  سلام.
  ممنون از مطالب
  سوال اول:
  پروژه پایانی من در مورد مدیریت دانش با استفاده از شیرپوینته.برای این کار لازمه که یک نمونه اولیه از این  نرم افزار رو راه اندازی کنم.
  می خواستم بپرسم این شرایط سخت افزاری که گفتید،حد متعارفه؟ و میشه از این پایین تر هم باشه؟مثلا با رم 1 گیگا بایت !
  • شیوا
   سلام
   حداقل رم مورد نیاز برای نصب شیرپوینت 2013 و دیتابیس روی یک سیستم 8 گیگابایت است. شما می توانید از شیرپوینت آنلاین در سرویس اورست استفاده کنید.
   http://www.ever247.net/home/sharepoint
 • سعیده
  میشه لطفا در مورد display template و نحوه طراحی اون توضیح بدین؟
  سپاس
 • بهنام
  ببخشيد و با سلام خدمت شما
  مبخواستم از خدمتتان بپرسم اكه آيا sharepoint 2010 روي ويندوز xp قابل اجراست و يا خير ؟ با تشكر از جوابگويي و ارتباطتان
  • شیوا
   سلام
   خیر نمی توان روی ویندوز XP شیرپوینت 2010 نصب کرد. به طور کلی شیرپوینت یک محصول سمت سرور است. و روی ویندوزهای نسخه سرور  نصب می شود.
   البته شما می توانید به عنوان کلاینت از ویندوز XP استفاده کنید
 • رعنا
  سلام
  من چند تا فایل اکسل دارم ک shere شدن مشکلی ک دارم اینه ک چندتا کاربر به طور همزمان نمیتونن از ی فایل استفاده کنن!
  سوالم اینه ک ایا ماین مشکل از طریق share point حل میشه؟و اینکه آیا کار با این نرم افزار مشکله؟ب این خاطر میپرسم ک من اطلاعاتی راجب این نرم افزار ندارم!
  ممنونم
  • شیوا
   سلام
   با استفاده از شیرپوینت شما می توانید فایلهای اکسل خود را تبدیل به لیست شیرپوینت کنید و بدین ترتیب مشکل کار همزمان توسط چند کاربر حل می شود.
   کار با شیرپوینت سخت نیست ولی نیاز به نگهداری دارد پیشنهاد می کنم به جای نصب شیرپوینت در شرکت خودتان از سرویس شیرپوینت آنلاین استفاده کنید
   https://www.ever247.net/home/sharepoint
 • فهیمه
  واقعا خیلی عالی بود و خیلی کمکم کردین خدا خیرتون بده
 • Khaki
  باسلام و تشکر از توضیحات خوب شما
  ما به سیستمی نیاز داریم که بحث امنیت شبکه  شامل 1-گزاش log فایلها(لاگ حذف،کپی و...) 2-محدودیت دسترسی کاربران 3-دسته بندی اطلاعات 4-سرچ 5-تعیین فرمت نامگذاری 6-تهیه بکاپ از اطلاعات  
  را تامین کنیم...
  از طرفی هم در فکر راه اندازی سایت برای شرکت هستیم،که البته تا قبل ازین به فکر استفاده از وردپرس برای این موضوع بودم
  بهترین نسخه ای که برای ساپورت همه این نیازها پیشنهاد میکنید چیست؟
  • مهدی
   سلام
   در لیست درخواستهای شما موارد 1،2،3،4،6 و سایت جزو امکانات پایه شیرپوینت است ولی برای تعیین فرمت نامگذاری فایلها لازم است که وب پارت بنویسید
   نیازهای شما در نسخه های 2010 به بعد شیرپوینت برآورده می شوند. اما پیشنهاد ما استفاده از شیرپوینت 2013 است زیرا در حال حاضر به لحاظ قیمت و امکانات مقرون به صرفه تر است
 • امین
  سلام خیلی ممنون از توضیحات مفید توون.
  من به فرمی نیاز دارم که از طریق ان بتوان برای شخص دیگری مثل مدیریت کامنت گذاشت
  درواقع یک کانال ارتباطی میان مدیر و پرسنل
  آیا این مورد رو شیرپورینت میتونه پشتیبانی کنه؟
  • مهدی
   سلام
   به روش های مختلفی می توان این نیاز را در شیرپوینت انجام داد. یکی از ساده ترین راهها:
   می توانید یک لیست به عنوان نظرات ایجاد کنید و در کنار ستون های مورد نیاز خودتان یک ستون به عنوان مخاطب از نوع کاربر اضافه کنید. برای گذاشتن نظر برای مدیر یا هر فرد دیگری کافی است ستون مخاطب را با نام آن کاربر پر کنید.
   سپس یک نما بسازید که در آن ستون مخاطب روی [me] فیلتر شده باشد. بدین ترتیب هر کاربر می تواند نظراتی که برای وی ارسال شده است را مشاهده کند.
 • حسین
  با سلام و خسته نباشید
  مقاله مفیدی بود. خیلی ممنونم
 • عماد ميركريمي
  با سلام.آيا در شيرپوينت ميشه اتوماسيوني  راه اندازي كرد كه نامه نگاريهاي داخل سازماني را شامل بشه.مثلا كاربر كه ميخواد نامه به مدير عامل بزنه نامه اون اول بره زير دست مديريت بخش و ايشون اگر تاييد كردند نامه به مرحله بالاتر بره و مدير عامل ببينه.همچنين جهت درخواست مرخصي ميشه از اون استفاده كرد؟
  در واقع جهت حذف كاغذ در يك سازمان ميشه كاملا به شيرپوينت متكي بود؟ممنونم
 • مهدی
  سلام
  سوال شما در واقع دو بخش دارد.الف) بخش مربوط به ثبت و گردش نامه ها  ب) بخش مربوط به ثبت و گردش فرم ها
  هر چند که به نظر می رسد نامه و فرم ماهیت متفاوتی ندارند ولی در واقع دارند و نامه را نمی توان نوعی فرم در نظر گرفت
  پاسخی که در این بخش به شما ارایه می شود بر اساس جایگاهی است که مایکروسافت برای هر کدام از محصولاتش اعم از شیرپوینت، آفیس و ... در نظر گرفته است:
  کارتابل در دنیای مایکروسافت Outlook است لذا مکاتبات و نامه نگاری و گردش نامه بر پایه اوتلوک انجام می شود. شما می توانید با مشاهده ویدیو زیر اطلاعات بیشتری در این خصوص بدست آورید https://www.aparat.com/v/HkUs9
  از شیرپوینت و قابلیت فرم ساز و گردش کار آن برای مدیریت فرآیندهای سازمانی استفاده می شود.
  پاسخ خلاصه شما این می شود که برای مکانیزاسیون کامل فرم ها و گردش کارها می توانید کاملا از شیرپوینت استفاده کنید. ولی این به معنای عدم نیاز به محصولات دیگر نیست.
 • لیلی
  سلام
  آیا می شه یه اکانت رو بعد از مدتی استفاده از SharePoint به کلی حذف کرد؟ طوری که دیگه بقیه کاربر ها نبیننش
  اگر ممکنه توضیح بدید چطوری، خیلی وقته دنبالش هستم
  • فرشید
   سلام. اگر باآن کاربر تغییری در سایت داده باشد، modifier و creator آن با آن اسم ثبت شده که به صورت عادی قابل تغییر نیست. اما جهت حذف کاربر، از بخش کاربران آن کاربر را حذف کرده و از پروفایل شیرپوینت نیز حذف کنید.و پروفایل را آپدیت کنید (بعد از چند ساعت خودکار آپدیت می شود ولی پیشنها�� آپدیت دستی با دستور است) در نهایت اگر کاربر را از اکتیو حذف کنید در لیست جستجو ها نیز نمی آید.
   در کل می توانید اسم کاربر را در اکتیور تغییر دهید، در پروفایل نیز تغییر دهید و با دستور به روز رسانی پروفایل آن را اعمال کنید که creator ها نیز به روز می شود.
 • جعفر ک
  با سلام من زیاد تخصص در زمینه شیر پوینت ندارم. ولی مشکلم اینه که وقتی از یک سایت سازمان گزارشی رو در اکسل export می کنم خطای ؛ برای صدور فهرست باید برنامه سازگار با Microsoft SharePoint Foundation داشته باشید.؛میده.
  لطفا راهنمایی فرمایید چه جوری مشکل رو حل کنم. ممنون از لطفتان
  • فرشید
   این مورد خیلی نامشخص است. سایت سازمان بر پایه شیرپوینت است یا خیر؟یک اسکرین شات نیازه منظور از صدور فهرست چیست و بسیار موارد دیگر که اگر سرور شیرپوینت باشد ممکن است گزارس ساز درست تنظیم نشده باشد که می بایست بررسی فنی شود.
  • مهدی
   همین کار را با Internet Explorer انجام دهید. معمولا مشکل حل می شود. اما ممکن است مشکل مربوط به نسخه آفیس یا ویندوز یا موارد دیگر هم باشد
 • Zahra
  سلام وقت بخیر
  نیازمند ی راهنمایی هستم میخام یک سایت درشیرپوینت طراحی کنم از چه زبانی استفاده کنم کدوم زبون برنامه نویسی بهتره اینکه چطوری باید طراحی کنم .ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنین...
  • مهدی
   سلام
   سوال شما نشان می دهد که با شیرپوینت آشنایی کافی ندارید. پیشنهاد می کنم ابتدا این مطلب را دقیق تر مطالعه کنید و همچنین درخواست دمو شیرپوینت را در آدرس https://www.ever247.net/Home/Demo ثبت کنید. وقتی شما از شیرپوینت استفاده می کنید زبان برنامه نویسی خیلی معنی پیدا نمی کند. شما می توانید با استفاده از امکانات شیرپوینت دیزاینر سایت مورد نظر خود را طراحی کنید و اگر قصد دارید قابلیتهای جدیدی را به شیرپوینت اضافه کنید از طرق نوشتن وب پارت یا اپلیکیشن پیج با زبان برنامه نویسی CSharp این کار را انجام دهید.
 • محسن
  با سلام و احترام: رابطه epm(مدیریت پروژه سازمانی) و شیرپوینت و مایکروسافت پراجکت سرور چیست؟ هدف اصلی من استقرار و نگهداشت epm در سازمان و یکپارچه کردن پروژه های سازمان و تحلیل اطلاعات آنها و گزارش خلاصه عملکرد در قالب داشبورد به مدیریت هست در کنار رفع مشکلات کاربران و برنامه ریزان پروژه ها. الان من دارم دوره شیرپوینت رو میرم و رشته ام صنایع هست. شما بودید بهترین plan تان برای رسیدن به هدف چه بود؟
  • شیوا
   سلام
   EPM یک مفهوم است که ابزار آن پراجکت سرور است. شیرپوینت به عنوان پلتفرم است و پراجکت سرور روی آن نصب می شود. نیازهای شما توسط پراجکت سرور و شیرپوینت قابل انجام است
 • رضا
  با سلام
  چگونه می توانم اکسل متصل شده به شیرپوینت را داده های جدید را روزآمد کنم
  • مهدی
   اگر اکسل شما به لیست شیرپوینت متصل باشد. کافی است در ریبون اکسل وارد بخش DATA شوید و گزینه Refresh را کلیک کنید.
 • متین
  سلام
  لطفا تفاوت share point و  (tfs (Team Foundation Server را بفرمایید؟
  • فرشید
   شیرپوینت که به صورت کامل در این مطلب توضیح داده شده است. اما TFS ابزار مدیریت کد است که بیشتر م��اسب برنامه نویسان است. البته TFS در حوزه مدیریت مستندات نرم افزارها می تواند با TFS لینک شود

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS