وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

با شیرپوینت از درختان محافظت کنیم

با شیرپوینت از درختان محافظت کنیم

سازمان ها دائما به دنبال راه هایی هستند كه هزینه ها را كاهش دهند و نمی دانند كه این اقدامات در كاهش هزینه ها ممكن است تاثیرات محیطی مثبتی نیز داشته باشند و اعتبار سهامداران و همچنین حسن نیت آن ها را افزایش دهد. برای نمونه در حال حاضر حركت های سبزی با حمایت های دولت ها در حال شكل گرفتن است. در سال 2003 كمیسیون اقتصادی ملل متحد یك راهبرد در ایجاد "یك نقشه راه برای تجارت بدون كاغذ" برای اروپا تصویب كرد.
این كمیسیون دریافت كه با حركت از سمت استفا��ه از مدارك كاغذی به سوی فن آوری های الكترونیكی، امنیت و شفافیت در زنجیره های تولید افزایش می یابد و در بخش تجارت با پس انداز سرمایه و سود بالاتر همراه است.

مزایای سبز شدن با كمك شیرپوینت
فن آوری های اطلاعاتی و ارتباطی جهان ما را هر روز تغییر می‌دهند. شیرپوینت سازمان ها را قادر می‌سازد كه بر ایجاد اسناد، ارسال، تایید و انتشار آن ها نظارت كنند. بسیاری از سازمان ها از اسناد كاغذی نظیر فاكتورها، سوابق بیماران، فرم های بیمه و اسناد همكاری استفاده میكنند. این اسناد كپی می شوند و به جاهایی كه نیاز هستند ارسال می شوند. با تبدیل اسناد كاغذی به الكترونیكی یك كپی میتواند از هر مكانی بدون چاپ و ارسال قابل دسترس باشد و همچنین نیازی نیست مانند اسناد کاغذی در آخر بایگانی و یا دورانداخته شود.
در ادامه چگونگی برآورد تاثیرات محیطی شیرپوینت و نقش آن در جلوگیری از اتلاف سرمایه ها و حفظ جنگل ها و درختان بحث گردیده است. با استفاده از راه حل های مدیریت مستندات شیرپوینت، نه تنها صرفه جویی هایی در سازمان صورت می‌گیرد بلكه میتواند تاثیرات مثبتی نیز روی محیط داشته باشد.

چگونه برآورد كنیم؟
- از یك درخت حدود 16.67 بسته كاغذ 500تایی یا 8333.3 برگ كاغذ بدست می آید.
- برای ساخت یك بسته 500 صفحه ای كاغذ از 6% یك درخت استفاده میشود.
- برای شركتی كه از 2.000.000 صفحه كاغذ استفاده میكند ، تعداد درخت هایی كه در اثر استفاده از شیرپوینت از قطع شدن نجات می‌یابند به شرح زیر محاسبه میشود: 2.000.000 صفحه کاغذ معادل  4000 بسته 500 تایی كاغذ که در نتیجه 235 اصل درخت قطع نمی شوند.

سایر مزایای استفاده از شیرپوینت

از دیدگاه اقتصادی
جمع آوری نكردن كاغذ در یك بنگاه اقتصادی دو مزیت دارد: فضایی که به نگهداری كاغذها و اسناد اختصاص داده می شود. این فضا نیازمند مصرف انرژی جهت كنترل گرما، روشنایی و رطوبت می باشد. علاوه بر این تاثیری است که اختصاص این فضا برای کاغذها روی محیط زیست می گذارد. به این معنی كه فضایی كه میتواند به تالاب و یك جنگل تعلق داشته باشد به انبار نگهداری كاغذ تبدیل می شود.
نمونه دیگر از ایراد نگهداری اسناد به صورت فیزیكی در بنگاه های اقتصادی این است كه كاغذ تنها از یك مكان قابل دسترسی است. اما با نگهداری اسناد به صورت الكترونیكی امكان استفاده از آنها به صورت همزمان از چند مكان نیز وجود دارد.

مزایای استفاده از شیرپوینت در شیوه زندگی كارمندان
قراردادن اسناد و مدارك به صورت آنلاین باعث كاهش تعداد كارمندانی میشود كه به اداره میروند. این امر تاثیر بسیار زیادی بر سطح زندگی كارمند و همچنین بر محیط زیست دارد. حتی بعضی سازمان ها تصمیم گرفته اند تا معیار سطح كیفی زندگی كاركنان را نیز در پروژه هایشان مدنظر قرار دهند. این سازمان ها در هنگام تحلیل بازگشت سرمایه و سایر جنبه های پروژه، تاثیرآن روی شیوه زندگی كارمند را نیز ارزیابی میكنند. بالا بردن سطح زندگی كاركنان باعث میشود كه شركت به یك كارفرما خوب تبدیل شود و این به سازمان در جذب نیرو كمك میكند.

مزایای فن آوری
سازمان هایی كه از راه حل های شیرپوینت استفاده میكنند در رویارویی با چالش ها موقعیت بهتری دارند زیرا یك پایگاه فن آوری قابل كنترل و قابل قیاس دارند كه می تواند با سایر ابزارها و برنامه های استاندارد هماهنگ شود. از آنجایی كه دات نت فرم ورك با شیرپوینت سازگار است، شیرپوینت این امكان را به شما میدهد كه برنامه را سفارشی كنید كه این امر به كاربران كمك میكند كه این تغییر در فرهنگ را بپذیرند.

مدیریت دانش راهی به سوی سبز شدن
اگر چه كه اصطلاح "سبز شدن" به یك موضوع مورد توجه تبدیل شده است، اما در مدیریت دانش مطلب تازه ای نیست. مدیریت دانش بدلیل ماهیتش بازدهی و استفاده بهینه از منابع را افزایش میدهد و باعث كاهش میزان انرژی مورد نیاز جهت رسیدن به هدف می گردد.
هدف كلی ایجاد یك احساس كار و هدف مشترك است كه حس همكاری را بر می انگیزد و كار تیمی را تشویق می كند. این امور باید با كار یا بازبینی عملكرد پروژه و همچنین ارزیابی سالانه همراه باشد. به خاطر داشته باشید كه ضرورتی وجود ندارد كه تمام پاداش ها به صورت مالی باشد. تشخیص كار افراد ، دادن انگیزه و امید و هم چنین در گیر شدن در كار می توانند به عنوان مشوقهای انگیزشی عمل كنند.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS