وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

خدمات دولت الکترونیک در بستر پورتال های شیرپوینتی

پورتال پرنیان

پوشه های کاغذی با چندین برگ درخواست و مدرک و فتوکپی مهر و امضاء شده داخلش و بالا و پایین رفتن از پله‌های طبقات برای گرفتن امضا‌های بیشتر، این شاید تصور عموم مردم از انجام کارهای اداری در سازمان‌های دولتی باشد. تصوری که چند سالی است سازمان ها با کمک شرکت های نرم افزاری سعی در تغییر آن دارند.
گرچه شاید عنوان دولت الکترونیک بیشتر دربردارنده حوزه دولت باشد، اما به طور کلی ارائه هرگونه خدمات به صورت الکترونیکی یکی از بخشهای غیرقابل تفکیک از پورتال های سازمانی است.

مزیت های پورتال‌های شیرپوینتی در ارائه خدمات الکترونیک
شیرپوینت به عنوان یک بستر برای کاربردهای Enterprise به استقرار و ارائه سرویس مناسب در حوزه خدمات الکترونیک کمک بسیار زیادی می کند. نخستین مزیت شیرپوینت در مقایسه با سایر پورتال ها در ارائه خدمات الکترونیک، Scale پذیری بالا و ظرفیت فوق العاده آن برای ذخیره سازی،‌ بازیابی و جستجو در اطلاعات است. به جرات می توان گفت مقیاس هایی که در شیرپوینت برای ذخیره اطلاعات و جستجو در میان آن‌ها (حتی در محتوای فایل های آپلود شده) دارد قابل رقابت نیست. شما به راحتی می توانید چندین ترابایت اطلاعات را در شیرپوینت ذخیره کنید و در میان آنها به جستجو بپردازید.
در کنار مقیاس پذیری بالا، امنیت اطلاعات در شیرپوینت به بهترین شکل قابل ارائه می باشد. در شیرپوینت در سطح رکوردها امکان مجوزدهی وجود دارد و با Solution های قابل ارائه توسط توسعه دهندگان شیرپوینت نظیر پرنیان پردازش پارس امکان مجوزدهی و کنترل نمایش در سطح ستون‌ها نیز امکان پذیر است. مجوزهای شیرپوینت در سطح سایت‌ها و زیر سایت‌ها و لیست ها و کتابخانه ها می توانند کاملاً مستقل از هم تعریف شوند.
افزودن امکانات جدید به پورتال، مثل انواع گردش کارها و لیستهای اطلاعاتی نیز در سریعترین زمان قابل انجام است. اگر یکپارچگی بی نظیر شیرپوینت با محصولات خانواده Office نظیر word , excel و access و outlook‌ را هم در نظر بگیریم و با توجه به اینکه استقرار در سازمان‌هایی که از Active Directory استفاده می کنند خیلی سریع و راحت انجام می شود و کارمندان با همان نام کاربری و کلمه عبور خودشان می توانند به سایت وارد شوند، شیرپوینت به یکی از بهترین گزینه ها برای ارائه خدمات الکترونیک تبدیل می شود.

ارائه خدمات الکترونیک لزوماً در سطح یک پورتال اینترنتی نیست و می تواند در قالب یک پورتال داخلی انجام شود.

برای اینکه مثال عملی از اقدامات و خدمات الکترونیکی که در قالب پورتال های شیرپوینتی قابل ارائه هستند داشته باشیم دو نمونه از محصولات شیرپوینتی پرنیان پردازش پارس در حوزه پورتال را بررسی می کنیم. این محصولات و سایر وب پارت های شیرپوینتی از طریق سایت فروشگاه شیرپوینت (www.sharepointstore.ir) قابل دسترس هستند.

رهگیری مکاتبات
ارائه کد رهگیری،‌ مناسب ترین راه برای سناریوهایی که در آن خبری از نام کاربری و کلمه عبور برای پیگیری درخواست نیست. در این سناریوها شخص مراجعه کننده پس از تکمیل کار، یک کد رهگیری جهت پیگیری کارهایش دریافت می کند.راهکار رهگیری مکاتبات پرنیان که در قالب یک وب پارت ارائه می شود،‌ قابلیت اتصال به هر سیستم جهت دریافت اطلاعات و نمایش وضعیت مربوط به کد رهگیری را دارد. این راهکار که از طریق وب سرویس های استاندارد قابلیت دریافت و نمایش اطلاعات را دارد،‌ می تواند به هر سامانه ای که کد رهگیری دارد متصل شده و اطلاعات مربوط به وضعیت کد رهگیری ارائه شده را اعلام کند.

همانطور که در مقالات پیشین هم توضیح داده شد، ذات پورتال‌ها ارائه خدمات یکپارچه بر مبنای داده های پراکنده است ، با کمک راهکار رهگیری مکاتبات پرنیان دیگر نیاز نیست برای هر سامانه یک بخش کد رهگیری مجزا و مربوط به همان سامانه وجود داشته باشد و همه پیگیری های الکترونیک سازمان از طریق این راهکار قابل انجام است. لازم به ذکر است پیگیری مکاتبات در ترکیب با وب پارت های دیگر از جمله وب پارت هشدار پرنیان، قابلیت اطلاع رسانی از تغییر وضعیت به صاحب کد رهگیری از طریق پست الکترونیک یا پیامک را نیز دارا می باشد.

همگام سازی اطلاعات
سازمان ها داده های مختلف و پراکنده ای را در پایگاه داده های مختلف دارند که برایشان نرم افزارهایی با تکنولوژی های مختلف نوشته شده است. ارائه یک نمای یکپارچه که داده ها را از منابع مختلف دریافت و به شکل مناسب نمایش دهد یکی از نیازهای اساسی سازمان ها به منظور تصمیم گیری بهتر بر اساس داده هاست.
همگام ساز پایگاه داده و شیرپوینت یک راهکارشیرپوینتی ارائه شده توسط پرنیان پردازش پارس است که به این منظور طراحی شده است. در همگام ساز ما اطلاعات را از پایگاه داده های مختلف جمع آوری و با لیست‌های شیرپوینتیSync ‌ می‌کنیم. این اطلاعات بعداً می توانند با استفاده از قابلیت های خود شیرپوینت در ساخت نماهای مختلف یا برای استفاده در نرم افزارهای دیگر نظیر داشبوردهای مدیریتی در هوش سازمانی (Business Intelligence ) به شکل کاربردی مورد استفاده قرار بگیرند.
همگام ساز پایگاه داده و شیرپوینت می تواند در راهکارهای دیگر مانند رهگیری مکاتبات هم استفاده شود،‌به عنوان مثال وضعیت مکاتبات مختلف از پایگاه داده ای خوانده شده و در شیرپوینت همگام می‌شود و وب سرویس رهگیری مکاتبات از طریق همان لیست به ارائه خدمات می پردازد، در این حالت حتی در صورت قطعی ارتباط بین پایگاه داده مکاتبات و پورتال باز هم ارائه خدمات رهگیری مکاتبات از طریق پورتال متوقف نخواهد شد.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS