وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

خبرهای خوش شیرپوینت 2013 برای برنامه نویسان – قسمت اول
عنوان یک توسعه دهنده نرم افزار یکی از جنبه هایی که همیشه در نسخه جدید نرم افزارها و تکنولوژی های مرتبط با حوزه نرم افزار برایم مهم بوده، امکاناتی است که برای برنامه نویسان در نظر گرفته می شود. سالهاست که شرکت های نرم افزاری به تولید محصولاتی با قابلیت توسعه توسط برنامه نویسان مشغولند و همواره API های نرم افزاری خود را در این جهت بهبود می بخشند.
در این جنبه از محصولات نرم افزاری، فرقی نمی کند که از یک مرورگر و Add one ها و Extension هایش صحبت می کنیم یا یک پلتفرم موبایل و App های آن. در هر حال گسترش بازار و تجارت و کسب و ک��ر شرکت های بزرگ با کیفیت و کمیت برنامه هایی که توسط برنامه نویسان خارج از این شرکت ها نوشته می شود ارتباط مستقیم دارد.
مایکروسافت همواره یکی از پیشروترین شرکت های نرم افزاری در این خصوص بوده است. اغلب محصولات مهم و اصلی مایکروسافت از سیستم عامل گرفته تا IDE تولید نرم افزار، از Mail Server گرفته تا خانواده آفیس و ... SDK های مربوط به خود را دارند که همواره با مجموعه بی نظیری از مستندات فنی شامل راهنماها و نمونه کدها برای ارائه یک پکیج کامل برای برنامه نویسان ارائه می شوند. شیرپوینت نیز به عنوان یکی از محصولات راهبردی مایکروسافت از نخستین نسخه های خود API های مختلفی جهت کار به برنامه نویسان عرضه کرده است.
اهمیت API شیرپوینت به گونه ای است که اغلب در نزد برنامه نویسان از شیرپوینت به اینگونه یاد می شود: شیرپوینت یک محصول Open Source نیست اما همه کارهایی که مایکروسافت در آن انجام می دهد از طریق یک مجموعه API قدرتمند در اختیار همه قرار گرفته است!
جالب است بدانید مجموعه DLLهایی که Object Model شیرپوینت را تشکیل می دهند، دارای توابع و کلاس هایی هستند که برنامه نویسان را قادر می سازند تا کارهایی انجام دهند که در حالت عادی و از طریق خود User Interface شیرپوینت قابل انجام نیست.
امکانات برنامه نویسی شیرپوینت 2013
در مقاله قبلی به برخی از امکانات جدیدی که در شیرپوینت 2013 اضافه شده است اشاره کردیم. در این مقاله می خواهیم در خصوص امکانات که مایکروسافت در شیرپوینت 2013 در اختیار برنامه نویسان قرار داده است صحبت کنیم.
پیش از شروع این مبحث، خوب است بدانید که به روز رسانی صورت گرفته در شیرپوینت در Object Model آن نیز اعمال می شود. به عنوان مثال هنگامی که سرویس پکی برای شیرپوینت ارائه می شود، این سرویس پک DLL های اصلی شیرپوینت نظیر Microsoft.SharePoint.dll را نیز تحت تاثیر قرار می دهد که به شکل مستقیم باعث بهبود یا افزایش توان عملکرد برای برنامه نویسان می شود. در شیرپوینت 2013 نیز مایکروسافت گام بسیار بزرگی برای هماهنگ کردن API های ارائه شده برای شیرپوینت با استانداردها و فناوری های روز برداشته که در این مقاله به آن ها اشاره کوتاهی خواهیم داشت.
برنامه نویسی ابری
در مقاله پیشین از یکی از امکانات معرفی شده برای شیرپوینت 2013 یعنی فروشگاه برنامه یا App Store برای شیرپوینت صحبت کردیم. مایکروسافت امکانات خوبی برای توسعه برنامه های مختلف ابری در شیرپوینت ایجاد کرده است. مفاهیم قدیمی و پایه ای شیرپوینت نظیر لیست ها نیز به گونه ای از App ها تبدیل شده اند. همانطور که در تصویر زیر پیداست مایکروسافت راه های مختلفی برای host کردن این برنامه ها ایجاد کرده است.
social broadcasting
ارائه و پشتیبانی از REST
شیرپوینت 2013 بخشی از قابلیت های خود را در قالب سرویس های REST ارائه داده است. به کمک این سرویس شما می توانید با فراخوانی url هایی به شکل REST، عملیاتی نظیر مشاهده، انجام عملیات CRUD (افزودن، خواندن، به روز رسانی و حذف)، همگام سازی برنامه های کلاینت با سرور شیرپوینت، نسخه بندی و ... برای برنامه نویسان ممکن می سازد.
API جدید برای Client و Server
اینکه از کدامیک از روش های ارائه شده مایکروسافت برای کار با API های شیرپوینت استفاده می کنید به سه فاکتور اساسی زیر مرتبط است:
  1. نوع برنامه
  2. مهارت های برنامه نویسی شما
  3. نوع دستگاهی که برنامه شما روی آن اجرا خواهد شد
شکل زیر API های مایکروسافت را به صورت طبقه بندی شده بر اساس نوع راهکار نمایش می دهد، همانطور که از شکل پیداست برای کار با شیرپوینت و داده های آن روش های زیر وجود دارد:
  1. Server Side Object Model: شامل DLL های سروری شیرپوینت نظیر Microsoft.SharePoint.dll است که در گذشته نیز بیشترین حجم برنامه ها با استفاده از این API ها تولید می شده است
  2. Client Object Model: شامل DLL هایی است که برای استفاده در برنامه های کلاینتی (مانند برنامه های ویندوزی یا کنسول که در کامپیوتری غیر از سرور شیرپوینت اجرا می شوند و باید با شیرپوینت و داده های آن تعامل داشته باشند) مورد استفاده قرار می گیرند.
  3. Silverlight Client Object Model: همانطور که از نامش پیداست Object Model مخصوص استفاده در برنامه های توسعه داده شده با Silverlight است. این نوع Object Model که برای اولین بار در شیرپوینت 2010 معرفی شد، در نسخه 2013 شیرپوینت بهبودهای قابل ملاحظه ای داشته است.
  4. JavaScript Object Model: مایکروسافت در شیرپوینت 2010 جاوااسکریپت های مورد استفاده در شیرپوینت را نیز به صورت دسته بندی و کلاسه شده در اختیار برنامه نویسان قرار داد تا از طریق این Object Model بتوانند با کمک کدهای جاوا اسکریپتی که در صفحات شیرپوینتی قرار می دهند با شیرپوینت و داده هایش ارتباط برقرار کنند، همانطور که در تصویر زیر پیداست از این روش برای تولید App ها برای شیرپوینت و Office می توان استفاده کرد.
  5. REST/OData Endpoints همانطور که به صورت مختصر در بخش REST توضیح داده شد در این روش با استفاده از فراخوانی url های عملیات های مختلف را در ارتباط با شیرپوینت می توان انجام داد. از این نوع API برای تولید برنامه های موبایلی در پلتفرم هایی نظیر Android و iOS می توان استفاده نمود
  6. Mobile Silverlight API : این API نیز که در شیرپوینت 2013 معرفی شده است مخصوص تولید برنامه هایی با استفاده از Silverlight برای Windows Phone پلتفرم موبایل مایکروسافت می باشد.
social broadcasting
Remote Event Receiver
یکی از راهکارهای قدیمی در مجموعه راهکارهای شیرپوینت Event Handler یا Event Receiver ها هستند. به کمک Event Handler ها می توانید رویدادهای مختلفی که در سطح لیست، آیتم های لیست یا سایت شما واقع می شوند را مدیریت کرده و برای آن ها کد بنویسید.
در شیرپوینت 2013، یک مفهوم گسترش یافته از Event Handler ها به نام Remote Event Receiver معرفی شده است که به کمک آن می توان رویدادهای مختلف در شیرپوینت را مدیریت کرد. تفاوت عمده این Event Receiver ها در این است که می توانند با component های ریموت شیرپوینت نیز کار کنند.
امکانات اجتماعی
همانطور که در مقاله "شیرپوینت 2013: نسخه جدید محصول قدرتمند مایکروسافت برای سازمان ها" که در شماره 115 زمان تحول به چاپ رسیده است اشاره شد، یکی از ویژگی هایی که به واسطه خریداری شرکت yammer (از شرکت های پیشرو در عرضه امکانات اجتماعی برای سازمان ها) در شیرپوینت 2013 دیده می شود، بهبود ویژگی های اجتماعی شیرپوینت است.
social broadcasting
سایر امکانات
مجموعه امکاناتی که در شیرپوینت 2013 برای برنامه نویسان فراهم شده است آن قدر متنوع هستند که پرداختن به آن ها و معرفی این امکانات در یک مقاله امکان پذیر نیست. در مقاله بعدی به بخش دیگری از امکانات مربوط به برنامه نویسی در شیرپوینت 2013 می پردازیم از جمله امکانات برنامه نویسی موبایل که برای اولین بار در شیرپوینت 2013 معرفی شده اند. همچنین به معرفی ابزارهای مختلف برای کار توسعه شیرپوینت و بهبودهایی که در آن ها ایجاد شده است خواهیم پرداخت.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS