وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

جستجو کردن یا فیلتر کردن ستون های لیست شیرپوینت

- چگونه روی ستون های یک لیست یا کتابخانه در شیرپوینت 2013 یا شیرپوینت 2013 جستجو کنیم؟

- چگونگی لینک به یک لیست در یک site شیرپوینت و اعمال فیلتر روی آن؟

- چگونگی جستجو و فیلتر کردن اطلاعات لیست ها در شیرپوینت؟

- چگونه فیلتر "شامل" یا "محتوی" بر روی ستون های شیرپوینت اعمال کنیم؟

- چگونه بر روی نماهای شیرپوینت با تاریخ شمسی فیلتر(جستجو) کنیم؟

- چگونگی فیلتر کردن یک لیست در شیرپوینت بر اساس بازه زمانی؟

- چگونگی فیلتر کردن ستون های look up در لیست های شیرپوینت؟

- تفاوت فیلتر و جستجو در شیرپوینت چیست؟

- چگونه از نتیجه جستجو در یک لیست خروجی اکسل بگیریم؟

مدتی است که به شکل های مختلف در خصوص نحوه فیلتر کردن آیتم های یک لیست یا کتابخانه اسناد از ما سوال می شود. در این مطلب سعی می کنیم به تمامی سوالات فوق و البته به وجوه مختلف از آن پاسخ دهیم.

 مقدمه

لیست ها و کتابخانه ها در شیرپوینت بسیار مفید و کارآمد هستند و عملا بخش اصلی در طراحی راهکارهای شیرپوینتی به گونه ای به لیست یا کتابخانه مربوط می شود. برای یافتن آیتم ها مورد نظر در لیست یا کتابخانه همیشه جستجوی شیرپوینت کارآمد نیست . زیرا در بسیاری از مواقع ما نیاز داریم که آیتم ها را بر اساس شرط هایی که برای یک یا چند ستون تعریف می کنیم فیلتر نماییم.

 تفاوت فیلتر و جستجو در شیرپوینت 

می دانیم که یکی از سرویس های قدرتمند شیرپوینت "جستجو" است و شیرپوینت به موتور جستجوی توانمندی مجهز است که امکان جستجو در تمام اطلاعات پورتال، محتوای اسناد آفیس و PDF و حتی پایگاه داده خارجی را فراهم می کند. سرویس جستجو روش متفاوتی را نسبت به جستجوی های معمول و متداول در برنامه های کاربردی انجام می دهد. سرویس جستجو یک job زمانبندی شده دارد که در توالی های زمانی اجرا می شود و خزنده های موتور جستجو اطلاعات را از بخش های مختلف جمع آوری، پالایش و ایندکس گذاری می کنند و در پایگاه داده متفاوتی نگهداری می نمایند. این روش در کنار همه مزایایی که دارد برای فیلتر کردن آیتم های یک لیست یا کتابخانه اسناد مناسب نیست. زیرا که :

 • سرویس جستجو در شیرپوینت به صورت غیر همزمان کار می کند و آیتم هایی که چند لحظه قبل ثبت شده یا تغییر کرده باشند در نتیجه نمایش نمی دهد.
 • امکان جستجو روی یک یا چند ستون خاص در لیست وجود ندارد.
 • امکان اعمال چند شرط به صورت همزمان وجود ندارد.

لذا برای پوشش این نیاز وب پارت هایی به نام فیلتر توسط مایکروسافت در شیرپوینت تعبیه شده اند تا امکان فیلتر کردن روی آیتم های لیست وجود داشته باشد. که متاسفانه این وب پارت ها بسیار ساده و ابتدایی هستند و بسیاری از نیازهای کاربران را پوشش نمی دهند به عنوان مثال امکان اعمال شرط بزرگتر یا کوچکتر وجود ندارد.

در نتیجه زمانی که از عبارت فیلتر کردن استفاده می کنیم مقصود جستجوی آنی روی داده های یک لیست یا کتابخانه اسناد است. شبیه آنچه در اکسل انجام می شود.

 راه حل

برای اعمال فیلتر مناسب بر روی لیست ها  و کتابخانه های اسناد وب پارت ها و افزونه های مختلفی توسط شرکت های توسعه دهنده نوشته شده است. شرکت پرنیان نیز وب پارت کاملی به نام "وب پارت فیلتر پرنیان" را برای پوشش این نیاز توسعه داده است که در ادامه به برخی از قابلیت های آن اشاره می کنیم. و شیوه استفاده از آن را توضیح می دهیم.

ویژگی های وب پارت فیلتر پرنیان

 • امکان اتصال به انواع لیست ها و کتابخانه ها
 • شناسایی خودکار ستون ها
 • امکان تعیین وضعیت نمایش و  یا عدم نمایش
 • دارای 2 حالت ساده و پیشرفته
 • امکان فیلتر کردن داده های لیست یا کتابخانه متصل شده با استفاده از شروط پیچیده
 • پشتیبانی از انواع عملگر های منطقی شامل برابر با، نابرابر با، شامل، بزرگتر از، کوچکتر از، بازه  و...
 • پشتیبانی از انواع مختلف ستون ها
 • امکان تولید خروجی Excel بر اساس اطلاعات فیلتر شده
 • اصلاح خودکار اطلاعات خام لیست به اطلاعات قابل فهم در خروجی Excel
 • امکان تبدیل مقادیر از نوع تاریخ به معادل شمسی آن (در صورت فعال سازی گزینه مرتبط)

 

 

شیوه استفاده از وب پارت فیلتر پرنیان

شما می توانید در دو حالت ساده و پیشرفته اقدام به فیلتر لیست مورد نظر خود با استفاده از وب پارت فیلتر پرنیان نمائید. در حالت ساده شما با ورود عبارت مورد نظر خود، می توانید آیتم هایی که در حداقل یکی از ستون هایش عبارت مورد نظر شما را دارا باشد پیدا کنید. به مثال ذیر توجه کنید.

در صورتی که نیاز دارید تا بشکل دقیق تری فیلتر را انجام دهید می توانید با کلیک بر روی دکمه فیلتر پیشرفته به حالت پیشرفته بروید. در این حالت به تفکیک ستون های موجود در نمای انتخاب شده از لیست مورد نظر، امکان انجام فیلتر می باشد. بر اساس نوع داده هر ستون، عملگرهای متفاوتی مهیا شده است.

 

 

در صورتی که امکان تولید خروجی Excel در تنظیمات وب پارت فعال شده باشد با کلیک بر روی دکمه سبز رنگ (آیکون Excel) خروجی Excel معادل با اطلاعات فیلتر شده توسط کاربر ایجاد می شود.

نکته: در حالت جستجوی پیشرفته شروط تولیدی بصورت AND بایکدیگر ترکیب می شوند اما در حالت جستجوی ساده بصورت OR این کار صورت می گیرد. 

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS