وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

برندینگ در پورتال های شیرپوینتی

برندینگ در پورتال های شیرپوینتی
سایتی با دو یا سه ستون، یک header، یک footer و بخشی میانی برای محتوا، به سایت های اطلاع رسانی اغلب سازمان ها و شرکت ها که برویم یک چیدمان و طراحی مشابه را می بینیم. مهم نیست این طراحی دهه 90 را بخواهید یا طراحی به سبک مترو، پورتال شما نیاز به یک قالب برای قرارگیری محتوا در آن دارد.
در یک نگاه، سایت شما، می تواند کارت ویزیت آنلاین و معرف وضعیت شما باشد. این فقط محدود به داده هایی که در قالب اطلاعات تماس در سایت قرار می گیرند نیست. تک تک صفحات و خدماتی که از طریق سایت شما ارائه می شوند، تکمیل کننده دید مخاطبین شما نسبت به سازمان شماست.
پورتال به عنوان برند
فرقی نمی کند که یک شرکت تجاری داشته باشید یا در یک سازمان دولتی باشید، در هر حال از پورتال خود می توانید برای برندسازی استفاده کنید. در این راه قطعاً استفاده از رنگ سازمانی و لوگو و طراحی متناسب با موضوع سایت و مخاطبین آن بسیار تاثیرگذار است.
از حیت توان تغییر ظاهر، پورتال ها به چند دسته ��قیسم می شوند:
برخی از پورتال ها با یک تم اختصاصی طراحی شده اند، و در خود امکاناتی برای تغییر رنگ و افزودن لوگو و سفارشی سازی محدود به مدیران پورتال می دهند. اگر به نمونه پورتال هایی که بر بستر این نرم افزارها ساخته شده اند نگاه کنیم همه را مشابه هم خواهیم دید.
برخی پورتال ها چند ظاهر متفاوت طراحی می کنند و به مدیران پورتال این امکان را می دهند تا از بین آنها یکی را به عنوان ظاهر اصلی پورتال خود انتخاب کنند، این پورتال ها مشابه دسته قبلی هستند با این تفاوت که آن ها را در یک چارچوب مشخص می توان کمی بیشتر سفارشی کرد.
برخی پورتال های پیشرفته سیستم طراحی قالب دارند و کاربر می تواند با ترکیب Html و تگ های خاصی که در موتور تم این پورتال ها وجود دارد ظاهر متفاوتی را برای آنها ایجاد نماید.
برندینگ در پورتال های شیرپوینتی
پورتال پرنیان به عنوان یک پورتال که بر بستر شیرپوینت ایجاد شده، قابلیت های فوق العاده ای در زمینه اجرای طرح های مختلف دارد. لیست آدرس نمونه ای از طرح های اجرا شده در پورتال پرنیان را می توانید با تماس با پرنیان پردازش پارس دریافت کنید.
از آنجایی که شیرپوینت بر پایه ASP.NET بنا شده است، مفاهیم مربوط به طراحی آن نیز وام دار آن است اما قابلیت هایی منحصر به شیرپوینت نیز در طراحی پورتال های شیرپوینتی وجود دارد که به آن ها اشاره خواهیم کرد. در شیرپوینت نیز همانند ASP.NET ظاهر کلی از طریق MasterPage کنترل می شود.
در واقع با طراحی و افزودن یک MasterPage جدید به پورتال پرنیان شما امکان تغییر قالب نمایشی کل پورتال را خواهید داشت. در حال حاضر نسخه های مختلف پورتال پرنیان با یک ظاهر پیش فرض (متفاوت با ظاهر پیش فرض شیرپوینت) ارائه می شوند اما امکان طراحی ظاهر اختصاصی نیز برای آن ها وجود دارد.
در MasterPage های شیرپوینتی کاربر امکان تعریف انواع نیازهای ظاهری خود را دارد، می توانید به فایلهای css یا جاوا اسکریپت یا کتابخانه هایی نظیر jQuery ارجاع بدهید و از امکانات آنها در پورتال خود بهره بگیرید.
می توانید کنترل های شیرپوینتی را با کنترل های سفارشی تعویض کنید یا کنترل های مورد نظر خود را به سایت اضافه نمایید. به عنوان مثال اگر از ساختار و قالب منوی شیرپوینت راضی نیستید می توانید آن را با یک منوی کاملاً سفارشی تعویض کنید. نمونه ای از این کار را در تصویر زیر می توانید مشاهده نمایید.
شیرپوینت
از آنجایی که Masterpage محل قرارگیری پیش فرض کنترل های مختلف را مشخص می کند در صورت نیاز می توانید ضمن تغییر ظاهری، محل قرارگیری این کنترل ها در سایت را نیز تغییر دهید. به عنوان مثال محل قرارگیری و ظاهر searchbox یا کنترلی که برای ورود به سایت استفاده می شود و ... را تغییر دهید.
علاوه بر این موارد همانطور که اشاره شده با الحاق کتابخانه های جانبی نظیر jQuery می توانید جلوه های بصری منحصر به فردی را با استفاده از امکانات و پلاگین های آن برای سایت خود داشته باشید. 
تا اینجا به اختصار درباره بعضی اقداماتی که در جهت سفارشی سازی ظاهر پورتال ها در قالب MasterPage شیرپوینت می توان انجام داد صحبت کردیم. اما در کنار MasterPage ها، امکان دیگری به نام Page Layout برای سفارشی سازی ظاهری در شیرپوینت در اختیار طراحان قرار دارد.
در حقیقیت در MasterPage ها ظاهر و قالب بندی کلی پورتال مشخص می شود و در Page Layout ها جزئیات قراگیری محتوا و چیدمان آن در صفحات. Page Layout ها به ما کمک می کنند تا انواع مختلفی از صفحات با ظاهر پیش فرض را برای پورتال خود داشته باشیم. به عنوان مثال در بین Page Layout های پیش فرض شیرپوینت، آرایش صفحه مقاله با تصویر در سمت چپ و صفحه مقاله با تصویر در سمت راست وجود دارد، همان طور که از نام آن ها مشخص است شما می توانید صفحاتی داشته باشید که علاوه بر بخش محتوا و ملحقات آن (نظیر تاریخ مقاله و نویسنده و ...) امکان قرارگیری یک تصویر در سمت راست یا چپ صفحه را داشته باشد. باید توجه داشت که این تصویر با تصاویری که درون محتوا قرار میگیرند متفاوت است و در واقع مانند تصویر زیر در کنار محتوا قرار خواهد گرفت.
Page Layout ها و ایجاد صفحات از نوع آن ها به همگونی ظاهری صفحات مختلف پورتال کمک شایانی می کنند.
شیرپوینت
با ترکیب MasterPage ها و PageLayout ها می توان ظاهر و قالب های متفاوتی را ایجاد کرد. به همین دلیل همین انعطاف پذیری ظاهری در کنار قابلیت های ذاتی و قدرت مدیریت محتوا و اسناد و مجوزها و ماژول پذیری است که کمپانی های بزرگی نظیر فراری از شیرپوینت برای حتی سایت اینترنتی خود استفاده می کنند.
تصویر زیر یکی از نمونه های ظاهر طراحی شده در شیرپوینت 2010 توسط پرنیان پردازش پارس را نشان می دهد که با ترکیب قابلیت های طراحی در شیرپوینت به صورت خلاقانه ایجاد شده است.
شیرپوینت
SharePoint Designer ابزار مخصوص طراحی برای پورتال های شیرپوینتی
شیرپوینت به عنوان یک محصول Enterprise یک نرم افزار به نام SharePoint Designer را معرفی کرده است که یک نرم افزار کلاینتی است که روی نسخه های مختلف سیستم عامل های مایکروسافت نصب می شود و می تواند با اتصال به پورتال شیرپوینتی تغییرات در MasterPage و Page Layout آن ها در یک UI خوب فراهم کند. البته SharePoint Designer علاوه بر امکاناتی که در زمینه طراحی فراهم می کند قابلیت های دیگری نیز دارد که پرداختن به آن ها مجال دیگری می طلبد.
نکات مهم در طراحی برای پورتال های شیرپوینتی
گرچه امکانات و قابلیت های اشاره شده طراحی برای پورتال های شیرپوینتی را به شکل قابل توجهی ساده وسریع می کند. اما باید به نکاتی نیز در طراحی برای پورتال های شیرپوینتی توجه داشت.
یکی از اشتباهاتی که عموماً در کار با ظاهر پورتال های شیرپوینتی اتفاق می افتد، عدم توجه به نمایش صحیح در مرورگرهای مختلف است، در حالی که ظاهر پیش فرض شیرپوینت در مرورگرهای مختلف یکسان دیده می شود. در کنار این مساله، اگر سهواً اطلاعات مهمی از MasterPage های شیرپوینتی حذف گردند ممکن است کل پورتال دچار مشکل شود، هر چند شیرپوینت با ارائه مکانیزم نسخه بندی و انتشار، امکان اصلاح این اشتباهات را فراهم می کند اما به هر حال با رعایت استانداردهای لازم می توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.
نکته دیگری که معمولاً از نظر فنی در طراحی های شیرپوینتی در نظر گرفته نمی شود، محل قرارگیری عناصر اصلی شیرپوینت نظیر Ribbon یا بخش افزودن وب پارتها یا حتی عناصر اختیاری نظیر developer dashboard است که در یک طراحی نامناسب ممکن است عملاً کار با صفحات و ویرایش آن ها را بسیار سخت کند.
این قبیل موارد که بر اثر تجربه و دانش باید آن ها را در طراحی پورتال ها در نظر گرفت، توسط کارشناسان و متخصصان پرنیان پردازش پارس در طراحی و اجرای قالب برای پورتال پرنیان در نظر گرفته شده است.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS