وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

ایده جدید ، ابزار جدید پرنيان

شیرپوینت یک ابزار قوی برای جستجو بر روی محتوا می باشد و با ساختن view بر روی ليست ها می توان انواع گزارشات معمول را ايجاد کرد . اما ساخت برنامه هاي کاربردی پیچیده بر روی آن با مشکلاتي مواجه مي شود که اصلي ترين آنها عبارتند از :

1. روش جستجو در لیست شیرپوینت بر اساس مدل index کردن می باشد و جستجوی مشابه برنامه هاي کاربردی که بر روی تک تک آیتم ها انجام مي شود و کاربران به آن عادت دارند در ليست هاي شیرپوینت وجود ندارد .
2. امکان تنظیم حقوق دسترسی در حد ستونهاي لیست وجود ندارد .
3. ایجاد فرمهاي Master-Detail با استفاده از لیست هاي شیرپوینت به سادگی امکان پذیر نیست .

مشکل اول را آقای علیزاده با نوشتن یک وب پارت حل کرد . این وب پارت (Parnian.ListFilter) امکان اتصال به هر ليست یا کتابخانه اسناد را دارد و با استفاده از آن می توان بر روی همه ستونهای قابل جستجو ، می توان جستجو کرد .
مشکل دوم را آقای سعيدي با وب پارت تنظیم حقوق دسترسی بر روی ستون ، view ، نوع محتوا و ... حل کرد .
مشکل سوم را من با استفاده از فیلتر لیست ، فیلد lookup و اضافه کردن کد جاوااسکریپت به صفحه NewForm.aspx حل کردم .

با وجود این هنوز برای برخی از فرم های ورود اطلاعات (شبیه فرم هایی که با استفاده از Ajax ایجاد مي شود) واسط کاربری ایجاد شده توسط شیرپوینت مناسب نبود . راه حلی که به ذهنم رسید استفاده از InfoPath به عنوان فرم ساز ، استفاده از شیرپوینت به عنوان گزارش ساز و استفاده از Parnian.ListFilter به عنوان ابزار جستجو بود . برای رسیدن به اين منظور بایستي امکان نگهداری داده فرم هاي InfoPath در شیرپوینت فراهم می شد .

اینجا بود که ابزار کپي اطلاعات InfoPath در ليست هاي شیرپوينت ايجاد گرديد . اين ابزار فرم InfoPath داراي يک Master و یک يا چند Detail را پشتيباني مي کند . تعيين اينکه چه داده اي از فرم InfoPath در چه فيلد و چه ليستي در شیرپوينت ریخته شود از طریق پر کردن فرم پيکربندي انجام مي شود که نمونه اي از فرم پيکربندي در زير آمده است .

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS