وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

آیا ضعف مدیریت مشکل کسب و کارهای ایرانی است؟

این جمله را زیاد شنیده ایم یا خوانده ایم که یکی از مشکلات کسب و کارهای ایرانی ضعف مدیریت است. این ضعف مدیریت را هم گسترش داده ایم به ضعف راهبری سازمان تا ضعف در مدیریت منابع انسانی و ...

همچنین مطالب متعددی یافت می شود که در آن تصاویری چشم نواز از محیط کاری برخی از شرکت های IT مطرح دنیا قرار داده شده است و نویسنده مطلب و بسیاری از افرادی که کامنت گذاشته اند حسرت وار آرزوی کار در این شرکت ها را دارند و گله و شکایتهای زیاد از وضعیت شرکت هایی که در آن مشغول هستند و البته وصل کردن همه چیز به مدیریت و احتمالا ضعف ایشان در درک اهمیت نیروی کار.

اما آیا به راستی مشکل بسیاری از کسب و کارها به ضعف مدیریت برمی گردد؟ ال��ته من ادعا نمی کنم که هیچ مشکل در مدیریت شرکت های نرم افزاری وجود ندارد. که صد البته وجود دارد. ولی در این مطلب قصد دارم نکاتی را برای آن دسته از پرسنلی یادآور شوم که همه مشکلات عالم را به مدیریت مجموعه خود ارتباط می دهند.


آیا شما دوست عزیز، بله شما کار خود را درست انجام می دهید؟

 اکثر افرادی که به دنبال کار می گردند در پی یافتن یک کار دولتی هستند یا اگر رضایت بدهند کار در یک شرکت بزرگ، چرا؟ جواب ساده ای دارد. چون قصد ندارند کار کنند بلکه می خواهند حقوق بگیرند. و فعالیت های سخت و طاقت فرسای ذیل را انجام دهند.

- مطالعه روزنامه صبح

- صرف صبحانه ضمن شوخی با همکاران

- چک کردن فیس بوک

- دلالی تلفنی

- رفع خستگی با انجام برخی از فعالیتهای کاری

آنهایی هم که از سر ناچاری و یا در موارد معدودی علاقه به شرکت های خصوصی روی می آورند انتظار دارند با حداقل کار، حداکثر حقوق را دریافت کنند و هیچ تعهدی نسبت به کارهای انجام شده از برنامه نویسی گرفته تا پشتیبانی نداشته باشند و صد البته که اگر مدیر با فهم و شعوری داشته باشند باید به موقع حقوق بگیرند، هر وقت خواستند مرخصی بروند، در محل کار تفریح کنند و در غیر این صورت مدیریت مجموع هیچ چیز از منابع انسانی سرش نمی شود.

البته همیشه استثناهایی هم هست ولی تعداد آن ها به نسبت حجم بسیاری از فارغ التحصیلان کامپیوتر بسیار اندک است. برای اینکه بی انصافی نکرده باشیم باید گفت که افراد متبحرو متعهدی هم در این رشته وجود دارند که مطمئنا هر جا که هستند امتیازات بالایی را چه به لحاظ مالی و چه به لحاظ امنیت و رضایت شغلی کسب کرده اند.

در پایان چنین نتیجه گیری می کنیم که ضعف مدیریت وجود دارد ولی یک مدیر بدون بازوهای توانمند و فرمان پذیر کاری پیش نمی برد. پس در هر کجا که مشغول فعالیت هستید برای خودتان و آینده شغلی تان لطف کنید و از حداکثر توان خود برای پیشبرد اهداف مجموعه بهره بگیرید و مطمئن باشید مدیران هر چند هم ضعیف شما را و تلاش شما را می بینند و در صدد جبران آن برمی آیند.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS