وبلاگ پرنیان پردازش پارس

مقالات آموزش اتوماسیون اداری و شیرپوینت، فیلم های آموزشی، آخرین اخبار و دیگر مطالب مرتبط با دنیای نرم افزارهای سازمانی

اطلاعات بیشتر »

آموزش از راه دور

آموزش از راه دور
نویسنده: مهندس محسن شفیعی
مدیر انجمن آموزش‌های تخصصی آنات
 
هدف در این مقاله بررسی و ارزیابی دوره های آموزشی مجازی است (با هدف بررسی کاربرد این سبک آموزش در سازمان ها)، که مدت مدیدی است مباحث گوناگونی در این خصوص طرح و بررسی شده و سازمان ها نیز به نوبه خود درگیر آن هستند، در ادامه به بررسی نقاط جذاب این روش آموزشی می پردازیم و در نهایت نیز موانعی که علی رغم ظاهر جذاب این روش آموزش گریبانگیر سازمان ها خواهد شد اشاره داشته و پیشنهاداتی در جهت کاهش اینگونه معایب و افزایش بهره‌وری و اعتماد سازی به این سبک آموزشی می پردازیم.
مقدمه
در سیستم آموزشی مرسوم همواره با معضلات و مشکلات متنوعی مواجه بوده ایم از جمله این مشکلات متداول که اغلب کارشناسان آموزش با آن مواجه هستند عبارتند از: دشواری‌های تامین مکان مناسب، تجهیزات آموزشی ناکافی، چشم پوشی از استفاده افراد خبره به علت بعد مسافت و هزینه های سربار اضافی ناشی از دعوت از اساتید غیر مقیم، مشکلات ناشی از هماهنگی های لازم برای برگزاری کلاسی با همکاران به علت درگیر بودن در سیستم کاری اداری و اجبار به اتمام دوره در یک زمان مشخص، عدم تسلط مسوولین محترم آموزش به ملزومات برگزاری دوره های مجازی و وابسته بودن به واحد فناوری اطلاعات سازمان و نیازمندی به تعاملات درون سازمانی بیشتر و بسیاری عوامل دیگر که باعث می شود در صورت فراهم کردن زیرساخت مناسب آموزش از راه دور بتوان استفاده از این تکنولوژی را افزایش داد.
پیشنه آموزش از راه دور
به عنوان پیش گام در این زمینه دانشگاه لندن در سال 1969 برای نخستین بار با استفاده از آموزش از راه دور یا به عبارت دیگر با روش مکاتبه‌ای، از دانشجویان سراسر جهان ثبت نام کرد و راه را برای سایر کشور های جهان هموار ساخت. آنچه در نظام آموزش از راه دور اهمیت فراوانی دارد، برداشتن فاصله و آموزش پیوسته و یکسان برای همه افراد است.
برداشتن فاصله ها و فراگیرمحور بودن، سبب شده است تا نقش کارساز رسانه های آموزشی بیش از گذشته در این نظام نمایان شود. به گونه ای که این امر، متخصصان و کارشناسان آموزشی را بر آن داشت تا به طراحی و ساخت رسانه هایی با توانمندیهای بیشتر روی آورند. نتیجه تلاش این افراد، تقسیم بندی تازه ای از رسانه های آموزشی است:
 1. آنلاین: آموزشی که به صورت دو سویه(تعاملی) است و از طریق بسترهایی مانند وب عرضه می شود.
 2. آفلاین: آموزشی است که در آن منابع درسی بر روی "فناوری چند رسانه ای"، در اختیار دانشجویان و پژوهشگران قرار می گیرد. مانند بسته های آموزشی چند رسانه ای بر روی دیسک فشرده ، فیلم، نوار صوتی و غیره.

امروزه، برای ساخت یک «جامعه آموزشی بر پایه وب» رقابت تنگاتنگی وجود دارد.آموزش از راه دور با استفاده از وب، به سرعت در حال رشد است، این شیوه آموزشی نه تنها به عنوان کامل کننده برنامه های آموزشی سنتی به کار رفته است، بلکه به عنوان جایگزینی برای این برنامه ها نیز مطرح بوده است. افزون بر این ، وب به عنوان ابزاری دگرگون شونده برای سرعت بخشیدن به تغییر و اصلاح در آموزش عالی مطرح بوده است.
هدف اصلی و شعار معروف آموزش های مجازی آموزش در همه جا، همه وقت و برای همه است.
ارزش آفرینی مطرح در طراحی برنامه آموزشی از طریق وب
یکی از چالش های بسیار مهم در برابر موسسه های آموزشی در جهت توسعه برنامه های تحصیلی بر پایه وب، تضمین کیفیت فراورده های آموزشی ارائه شده است. فناوری اینترنت به دانشگاه ها امکان داده است تا دوره های خود را در هر مکان و درهر زمانی ارائه کنند. این الگوی نوین آموزشی سبب شده است دانشجویان نگاهی تازه به آموزشگاه به دست آورند. ازدید این دانشجویان، آموزشگاه به نیازهای آنان اهمیت بیشتری می دهد و آنها فعالانه در یادگیری نقش دارند، همچنین در خصوص برگزاری دوره های آموزشی درون سازمانی باید به این نکته توجه داشت در صورتیکه افراد سازمان علاقمند به فراگیری مطالب ارائه شده در دوره مورد بررسی باشند می توانند با کاهش زمان های تلف شده حاشیه برگزاری هر دوره در آن های شرکت کرده و با تمرکز کافی بتوانند استفاده لازم را ببرند.
ملزومات برگزاری یک دوره موفق سازمانی
 1. ایجاد تمایل و نیاز در کارکنان در خصوص فراگیری مطالب ارائه شده
 2. انجام ارزیابی لازم در انتهای دوره
 3. مستند سازی و اطلاع رسانی رویه های تشویقی و توبیخی برای شرکت کنندگان در دوره
 4. فراهم سازی زمینه استفاده از آموزش های ارائه شده با هماهنگی مدیر هر واحد
 5. برنامه ریزی برای روال مند کردن برگزاری دوره های آموزشی در راستای فراهم کردن و برنامه ریزی کارکنان علاقمند به ارتقای دانش شغلی خود و استفاده بهینه از شرایط فراهم شده در سازمان
 6. بررسی نیازمندی واقعی کارکنان با هدف برگزاری دوره هایی که واقعا نیازمندی سازمان در راستای اهداف سازمانی است.
الزامات برگزاری زمانیکه هدف دوره آموزشی آنلاین است
 1. دریافت خدمات و سرویس های برگزاری کلاس های آنلاین از یک سرویس دهنده خوب با بررسی سوابق در حوزه برگزاری دوره های آنلاین
 2. هماهنگی با مدرس دوره و دریافت ملزومات و فراهم ساختن امکان استفاده مدرس از سرویس تهیه شده برای برگزاری کلاس پیش از آغاز دوره و دریافت نظرات مدرس و رفع نواقص احتمالی موجود.
 3. بررسی مکانی و اطمینان از مناسب بودن امکانات برای شرکت کنندگان در هنگام برگزاری دوره
 4. در صورتیکه مورد فوق برآورده نشد می توان در صورت امکان از سالن های همایش موجود در سازمان استفاده کرد تا عوامل محیطی مختل کننده تمرکز در هنگام برگزاری دوره به حداقل کاهش یابد.
 5. پیش از برگزاری هرجلسه امکانات و زیر ساخت های مورد نظر دوره بررسی شده و از سرویس دهی مناسب آن های اطمینان پیدا کرد.
 6. از آنجا که کلاسهای آنلاین در زمان کاری پرسنل برگزار می شوند باید با همکاری و هماهنگی کارکنان زمانی برای برگزاری کلاس در نظر گرفته شود که زمان اوج فشار کاری پرسنل نبوده و از این نظر اختلال ایجاد شده در روند آموزش به حداقل برسد.
پیشنهادات برای بهره وری بهینه از دوره ها
 • با توجه به عدم حضور و نظارت استاد و برگزاری دوره های در فضای داخلی سازمان و در برخی موارد عدم وجود جو آموزشی و در نتیجه امکان عدم همراهی برخی از کارکنان باید نسبت به تهیه و اطلاع رسانی یک شیوه ارزشیابی مشخص و قاطع و روال های توبیخی منطقی برای کارکنان پیش از برگزاری می تواند این مشکل را تا حدودی تعدیل کند.
 • گاهی رسانی به مدیران سازمان و جلب مشارکت، همراهی و حمایت آن ها در خصوص اولویت های آموزشی اینگونه دوره های و خصوصاً تمرکز بر روی قیمت تمام شده کمتر دوره ها (که متاسفانه یکی از مهمترین فاکتور تصمیم گیری مدیریتی است) در این روال آموزشی و همچنین امکان استفاده از بهترین اساتید در هر حوزه
 • مقایسه: انجام یک برآورد دقیق و مقایسه بین دوره های برگزار شده آنلاین و حضوری و میزان رضایت مندی افراد و سایر فاکتورهای متداول در ارزیابی خروجی یک دوره آموزشی و بررسی منطقی نتایج و اذعان به این نکته که ممکن است دوره های مجازی با توجه به فرهنگ جاری سازمان هنوز زمینه برای استفاده از این بستر فراهم نشده و تا زمانیکه این ضرورت در سازمان ایجاد و نهادینه نشود، روال های سنتی آموزش مناسب تر است.
جمع بندی: در همین راستا و با هدف استفاده از تجارب مدرسان انجمن آموزش های تخصصی آنات نیز اقدام به برگزاری دوره های آموزشی مجازی در حوزه فناوری اطلاعات کرده و به عنوان پیشنهاد با توجه به تجربه خود شرکت و استفاده از دوره های آموزشی شیرپوینت 2010 کرده است، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از سایت ما به آدرس www.ANAT.ir دیدن فرمایید.

ارسال نظر

آخرین نظرات

Comment RSS